Německý expert

Porazíme pandemii covidu-19 do léta? Přední virolog má jasno!

Omezení kvůli koronaviru na dovolené
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
28.1. 2021 17:01
Téma:

Řada lidí doufá, že díky vakcínám se brzy podaří dostat šíření koronaviru pod kontrolu a život se vrátí do starých kolejí před pandemií. Jako o světle na konci tunelu o očkování opakovaně mluví i čeští politici. Přední německý virolog ovšem všechny varuje, aby nepodléhali přehnaným očekáváním.

Renomovaný virolog Jonas Schmidt-Chanasit působící v Hamburku poslal špatnou zprávu všem, kteří se už teď těší, že se virus podaří porazit za pár měsíců. Podle něj totiž navzdory vakcínám bude pandemie dál pokračovat.

 

"Kdokoli, kdo tvrdí, že nejpozději do léta bude všechno za námi a budeme imunní, nastavuje nereálné cíle. A zahrává si s frustrací lidí," řekl Schmidt-Chanasit v rozhovoru pro zpravodajský portál Hamburger Abendblatt.

 

Očkování je podle něj samozřejmě důležité, ale rozestupy, hygienické návyky, roušky, větrání, testování a ochranu ohrožených skupin považuje za stejně významné.

 

 

Schmidt-Chanasit upozornil, že aktuálně je k mání velké množství rychlých a jednoduchých testů, takže je žádoucí pouštět do míst, která jsou riziková, jen ty, kteří mají negativní výsledek. "Pokud by se podařilo předejít 60, 70, 80 procentům úmrtí, dosáhli bychom velkého úspěchu," míní.

 

Virolog předpovídá, že život se během letošního roku bude postupně vracet do starých kolejí. "Jsem pevně přesvědčený, že v roce 2022 už budeme potřebovat jen minimum restrikcí. Velkou část svých "starých" životů získáme, pokud se podaří znovu otevřít školy či obchody," má jasno německý virolog.

 

Takhle hodnotil vývoj pandemie na konci prosince 2020 virolog Jiří Černý:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz