Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Uprchlická krize

Posádce lodi s 629 migranty se do Španělska nechce. Je to daleko

Odmítnuté migranty Itálií a Maltou přijme Španělsko!
Zdroj: APTN

Velice nejasný je další vývoj situace kolem záchranné lodě Aquarius neziskové organizace SOS Méditerranée, na jejíž palubě se nachází 629 uprchlíků. Přestože se v pondělí Španělsko uvolilo plavidlo přijmout, posádka tuto nabídku odmítla využít. Cestu považuje za velice riskantní.

Proto se migranti přesunou na italské lodě, které měly původně Aquarius na cestě do Valencie pouze doprovázet. Není však úplně jasné, jestli budou lidé přemístěni na moři nebo v nějakém přístavu.

 

"Cesta do Španělska by trvala několik dní. S 629 lidmi na palubě a za zhoršujícího se počasí by situace mohla být kritická“, uvedla na Twitteru organizace SOS Méditerranée.

 

"Prioritou i nadále zůstává bezpečnost všech přeživších a je na italských námořních úřadech, aby našly bezpečné a rychlé řešení," dodala organizace. Španělský návrh označila za velice "pozitivní signál", avšak naznačila, že by raději upřednostnila změnu italského postoje.

 

 

Novinářka zpravodajské televize Euronews Anelise Borgesové, která se nachází na lodi Aquarius, na Twitteru uvedla, že posádka považuje za příliš nebezpečné s přeplněnou lodí čelit dvoumetrovým vlnám. Loď je totiž určena jen pro 550 osob.

 

Plavidlo, které bylo v pondělí večer jen několik desítek kilometrů od Malty, dostalo od maltského námořnictva zásoby potravin a vody. Ty však postačí pouze dnes. Do Španělska, které je vzdáleno asi 1300 kilometrů, to jsou ještě nejméně čtyři dny cesty.

ls TN.cz