GALERIE VELKÁ BRITÁNIE

Posádka si zachránila život skokem! Stíhačku spolkl na desítky let písek

Bristol Beaufighter - 3
Zdroj: Profimedia
Písek vydal vrak těžkého stíhače
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 31. 5. 2020
Téma:

Po desítkách let vydaly pohyblivé písky u britských břehů vrak druhoválečného těžkého stíhače. Posádka z něj musela na poslední chvíli vyskočit v roce 1944.

Překvapivý nález se tento týden podařil britskému páru při venčení psa v Lincolnshire u přímořského města Cleethorpes. Při procházce na pláži se psem objevili vrak letadla, který trčel z písku.


"Nikdy jsem nečekal, že objevím něco takového. Je to naprosto úžasné. Na tom místě jsem byl i minulý týden a nic tam nebylo," popsal nálezce Graham Holden pro britský portál The Sun. Pozůstatky letadla se zřejmě dostaly na světlo kvůli pohybům písku na pláži.


Vrak nafotili a snímky poslali Britskému královskému letectvu (RAF). To potvrdilo, že se jedná o těžký noční stíhač Bristol Beaufighter z druhé světové války. Fotky vraku i dobové snímky jednoho ze stíhačů si můžete prohlédnout v galerii.

 


Podle RAF se jedná o letoun, který vzlétl z nedaleké základny North Coates v dubnu 1944. Krátce po vletu se objevily technické problémy a posádka už letadlo nedokázala zachránit a musela vyskočit. Nikomu se nic nestalo, letadlo ale zmizelo na dlouhá desetiletí.


Beaufighterů se celkem vyrobilo asi šest tisíc. Používal se jako noční stíhač, ale také jako bitevní a torpédový letoun. Těžké stíhače měly silnější výzbroj a větší dolet. Noční stíhače měly speciálně vycvičenou posádku, která zvládala vzdušný boj v noci nebo za snížené viditelnosti. Beuafightery byly nasazené například při obraně Londýna při nočním bombardování Luftwaffe.
 

GALERIE: Nález vraku na pláži

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Bristol Beaufighter - 2

 

TN.cz