SVAZEK STEJNÉHO POHLAVÍ

Poslanci mají rozhodnout o sňatcích homosexuálů! ANKETA

Téma:

Debatu o sňatkách homosexuálů odložili poslanci na čtvrtek. Na programu je ale i případná změna Listiny základních práv a svobod, která by tak doslovně chránila manželství jako svazek muže a ženy. Petici na podporu homosexuálních sňatků podepsalo přes 70 tisíc lidí.

Návrh poslanců Radky Maxové, Františka Kopřivy, Petra Dolínka, Víta Rakušana, Jiřího Dolejše, Dominika Feriho a dalších spočívá v úpravě občanského zákoníku. Poslanci o něm jednali už ve středu, po několika hodinách debatu odložili na čtvrtek.

 

Některé pasáže by se podle návrhu změnily, jiné vyškrtly či přidaly. Například "Manželství je trvalý svazek muže a ženy" by se změnil na "Manželství je trvalý sňatek dvou lidí".

 

Anketa

Souhlasíte se sňatky homosexuálů?

Hlasovalo 4808 lidí.


"Připravujeme se! Díky dlouhé práci mnoha dobrovolníků a kolektivu organizace Jsme fér bude dnes sněmovna poprvé jednat o zrovnoprávnění sňatků. Je to historický moment," napsal ve středu na svém twitteru šéf iniciativy Jsme fér Czeslaw Walek. Jsme fér si dala za cíl zrovnoprávnění LGBT komunitu.

 

 

Navrhovaná úprava občanského zákoníku je ke stažení zde:

Upravený občanský zákoník [pdf]


Proti manželství homosexuálních párů se naopak postavil například lidovecký poslanec Marian Jurečka. "Manželství není právo - manželství je povolání. Navrhuje se zde zmatení a zneužití pojmu manželství," uvedl Jurečka na svém facebooku.

 


Jako jeden z navrhujících poslanců stojí Jurečka také za určitou "protiakcí" k úpravě občanského zákoníku. Spolu s Markem Výborným, Pavlem Bělobrádkem, Janem Bartoškou, Pavlou Golasowskou, Alešem Juchelkou a dalšími poslanci chce prosadit změny v Listině základních práv a svobod. Tam by se objevila zmínka, že "manželství jako svazek muže a ženy jsou pod ochranou zákona". I tento návrh mají poslanci projednávat.

 


Letos v létě přijala Poslanecká sněmovna petici za přijetí zákona umožňujícího manželství homosexuálů, kterou podepsalo 70 350 lidí. Navrhovanou změnu pak podpořila také vláda na svém červnovém jednání.

 

 

Manželství pro všechny je součástí legislativy 26 států světa, kromě Itálie a Švýcarska to platí pro všechny státy západní Evropy. Jiné evropské státy, jako například Slovensko, Litva či Lotyšsko, naopak manželství jako svazek muže a ženy ukotvily ve svých ústavách.

rod TN.cz