Poslanecká sněmovna

Opozice podle Babiše jen kritizuje kroky, které vláda proti koronaviru činí

Jednání Poslanecké sněmovny - Ilustrační foto
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 17. 9. 2020
Téma:

Ve čtvrtek pokračovala 58. schůze Poslanecké sněmovny. Na programu byly ráno odpovědi na písemné interpelace a podpora soukromých subjektů v kultuře. Ve středu poslanci diskutovali o zhoršující se epidemiologické situaci v Česku, na projednávání mimořádného bodu dorazilo ale jen pár členů vlády, premiér nepřišel, na což někteří poslanci poukazovali. Na odpolední interpelace přišel.

Už ve středu poslanci odhlasovali, že se budou zabývat horšící se koronavirovou situací v České republice. Na jednání vystoupili ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

 

Oba potvrdili, že se situace v Česku horší. Hamáček mluvil o tom, že by na konci měsíce mohlo být až 30 tisíc nemocných, i kdyby se nezvětšovalo množství nových případů, které laboratoře odhalí za jeden den.

 

Ministr zdravotnictví oznámil, že od pátku začnou platit nová bezpečnostní opatření, vláda se tentokrát zaměřuje na hromadné vnitřní akce převážně pro stání. Podle Vojtěcha jsou právě takové akce rizikové, protože na nich lidé nedodržují rozestupy.

 

 

Ve čtvrtek byly na programu pravidelné interpelace, ptát se poslanci začali v 9:00. Odpovědi na písemné interpelace vzhledem k tomu, že musí být přítomen pro hlasování určitý počet poslanců, provázely problémy. Poslanců bývá totiž málo kvůli tomu, že se účastní schůzí v polovičním počtu.

 

Během ranních interpelací vznikla hádka kvůli EET. Vyvstal totiž problém s tím, když se lidé složí na zaplacení celého účtu a vystavena je jim jen jedna účtenka. Podle Schillerové musí být v případě, že se lidé skládají na účet, vystaveno více účtenek.

 

Na programu měli také například podporu soukromých subjektů v kultuře. Tam ale poslanci shodu nenašli a zatím debatu přerušili.

 

Na dopolední jednání Poslanecké sněmovny se můžete podívat zde:

 

Od 14:30 pak byly na programu ústní interpelace, těch se účastnil i premiér Andrej Babiš. Ten na otázky poslanců odpovídal do 16:00.

 

První otázka se týkala dezinformací a onemocnění Covid-19, poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) se ptala, jaký je postup vlády v boji proti dezinformacím o koronaviru. Babiš potvrdil, že se dezinformace šíří i v Česku, nejde ale o organizované šíření, spíše se jedná o jednotlivé případy. Odkázal například na oficiální stránky ministerstva zdravotnictví, kde lidé najdou veškeré věrohodné informace.

 

Otázka Moniky Jarošové (SPD) směřovala k tomu, jak se premiér dívá na zvyšující se cenu potravin v obchodech. Chyba se podle Babiše stala hned na začátku. Vláda ale dle jeho slov není schopna zařídit menší ceny. Podle Jarošové by mělo být prioritou číslo jedna zmírnit dovoz potravin a více podporovat české zemědělce. Babiš reagoval, že mají poslanci v tom případě schválit zahrádkářský zákon a neřešit pořád koronavirus.

 

Jan Čižinský (KDU-ČSL) se ptal na situaci nesezdaných párů, které se spolu kvůli omezením nyní nemohou setkávat. Pro premiéra to byla dle jeho slov novinka.

 

 

Jan Lipavský (Piráti) se ptal na podporu lidských práv v Bělorusku. Připravil proto návrh zákona na podporu lidských práv. Babiš uvedl, že se v rámci situace v Bělorusku angažuje například v rámci V4, Evropa podle něj musí postupovat jednotně. Návrh zákona předá ministrovi Petříčkovi, znovu ale zdůraznil, že Evropská unie musí postupovat jednotně.

 

Lucie Šafránková (SPD) měla otázku na důchodovou reformu, ptala se, zda stihne premiér Andrej Babiš předložit důchodovou reformu do konce funkčního období. Premiér uvedl, že to nejspíš vláda nestihne.

 

Poslankyně Věra Kovářová (STAN) chtěla v rámci interpelace Dvojí metr a důvěra veřejnosti vědět, proč premiér nepřišel na středeční setkání a poslal za sebe ministra zdravotnictví, místo aby čelil otázkám poslanců. Zároveň připomněla, že Babiš odjel na dovolenou, přitom vyzýval, aby lidé zůstávali v Česku. Premiér řekl, že nechápe, proč by tam ve středu měl být, dle jeho slov koronavirus řeší každý den. Ten den měl schůzku s americkými investory.

 

Následně vystoupil Jakub Michálek (Piráti) s interpelací, kterou označil jako "Exploze případů koronaviru". Ptal se na to, jaký má vláda plán, podle něj je důležité nejen reagovat, ale také dělat opatření předem.

 

Premiér reagoval tím, že je to stejný bod, jako měla kolegyně před ním. Babiš uvedl, že Michálek jen uráží všechny, kteří zajišťují systém chytré karantény. Spražil opozici, že pořád jen protestuje proti krokům, které vláda dělá.

 

 

Babiš uvedl, že se připravuje sebereportování, že byla navýšena kapacita testování, která má růst i nadále.

 

Mikuláš Ferjenčík (Piráti) se ptal na rozpočtovou politiku vlády, podle něj republika výdaje jen těžko vybalancuje. "Na buben republiku určitě nedovedeme," reagoval Babiš.

 

Následně opět vystoupil Jan Lipavský, který se ptal na nedostatek testovacích kapacit v Česku. Fronty se tvoří na mnoha místech po celé republice. Podle něj premiér aktuálně zlehčuje situaci. Babiš reagoval tím, že testovací kapacity stále rostou.

 

Následovaly interpelace na jednotlivé členy vlády. Ty se týkaly nejen koronavirové krize, řešil se například nedostatek lékařů ve stomatologii v určitých regionech České republiky.

 

Záznam z odpoledního jednání Poslanecké sněmovny najdete zde:

 

Na reportáž TV Nova o středečním jednání Poslanecké sněmovny se můžete podívat zde:

TN.cz