schodek 40 miliard

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok! Návrhy opozice zamítla

František Bůžek
František Bůžek, Petr Brzek
Aktualizováno 4.12. 2019 22:34
Téma:

Poslanci ve středu schválili návrh státního rozpočtu na rok 2020, který počítá se schodkem 40 miliard korun. Návrh rozpočtu dostane nyní k podpisu prezident Miloš Zeman.

Hlasování o dlouhém výčtu pozměňovacích návrhů začalo až po osmé hodině večer, poslanci si již předem ustanovili, že jednat mohou až do půlnoci.

22:15 Poslanci schválili rozpočet na rok 2020. Hlasovalo pro něj 108 poslanců z řad ANO, ČSSD a KSČM. Proti bylo 82 poslanců z ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, hnutí STAN a TOP 09.

 

21:50  Novák (ANO) prosadil v dílčím hlasování o rozpočtu přesunutí částky 20,4 miliard korun. Peníze půjdou z výzkumu a vývoje na programy prevence kriminality.

 

21:40  Sněmovna také v hlasování o rozpočtu nepřesunula dvě miliardy korun z inkluze ve školách na speciální školy. Přesunutí peněz po požadoval poslanec SPD Jan Hrnčíř.

 

21:25 Lépe nebude silnicím ani železnicím. Neprošlo jak navýšení o šest miliard Správě železniční dopravní cesty, tak čtyři miliardy korun na opravy krajských silnic.

 

21:02 Neprošly ani návrhy Zbyňka Stanjury, který navrhoval snížení v kapitolách jednotlivých ministerstev. Ministerstvu zemědělství chtěl ubrat 1,2 miliardy, ministerstvu zahraničí 1,1 miliardy, ministerstvu pro místní rozvoj pak 2,9 miliardy. Neprošlo ani snížení platů zaměstnanců o 7 miliard korun. Celkem mělo jít o úsporu ve výši 46 miliard.

 

20:50 Zvýšení částky určené dopravnímu fondu na stavby silnic a železnic o 5,5 miliardy korun neprošlo.

 

20:45 Poslanci ČSSD Votava a Valachová neprosadili třímilionové navýšení na platy učitelů, návrh nebyl přijat. Proti bylo hnutí ANO, Komunisté a SPD se zdrželi.

 

20:32 Neprošel ani návrh Dominika Feriho přidat dvě miliardy korun na ochranu přírody a jednu miliardu na památky.

 

20:22 Stejnou částku, tedy 600 milionů navíc, by poslanci rádi viděli i pro sociální služby. Hodlají přidat také policii, a to 120 milionů na výcvik a vybavení. Naopak navýšení částky pro armádu o 5,5 miliardy korun poslanci zamítli.

 

20:20 Poslanci odsouhlasili v rozpočtu navíc částku 600 milionů, určenou pro menší obce na opravy a výstavbu bytů a škol. Dalších 300 milionů korun půjde na nákup vlastnických práv ke kanalizacím a vodovodům. Naopak čtyři miliardy korun na opravy krajských silnic hlasováním neprošly.

 

Jednání trvalo více než deset hodin a vypadalo to, že se protáhne až dlouho do noci - dokud se tedy neprohlasuje to skutečně velké množství pozměňovacích návrhů a následně podoba rozpočtu jako celku.


Celé dopoledne - téměř tři hodiny - obhajoval státní rozpočet premiér Andrej Babiš. Vzal to skutečně velmi zeširoka a vysloužil si za to kritiku opozice. Pak už se u řečnického pultíku střídali jednotliví poslanci.

 

ODS kritizovala investice do dopravy. Šéf SPD Tomio Okamura zkritizoval sociální politiku vlády. Vít Rakušan z hnutí STAN u řečnického pultu sepsul vládu za to, že si v době ekonomického růstu netvoří rozpočtové rezervy. Na čem se opozice i vláda shodly, je navýšení platů učitelů, a to o 15 procent.

 


 

TN.cz