Jednání o rozpočtu

Opozice chce snížit schodek rozpočtu. Většina ministrů do Sněmovny nepřišla

Téma:

Poslanci na úterní schůzi jednali o státním rozpočtu na letošní rok. Vláda chce zvýšit schodek až na 500 miliard korun, což se některým opozičním stranám nelíbí. Předložili proto několik pozměňovacích návrhů.

Poslanci jednali od devíti hodin, téměř polovina zákonodárců ale ráno ve Sněmovně chyběla, stejně jako drtivá většina ministrů, z nichž dorazili jen tři. Místopředsedovi Tomiu Okamurovi, který schůzi v tu chvíli vedl, trvalo deset minut, než přečetl omluvenky.

 

Z 200 poslanců jich na jednání vůbec nedorazilo 60, dalších 33 se při hlasování o pořadu schůze zdrželo. To ale nemusí znamenat, že opravdu stiskli tlačítko pro zdržení se, ale mohli jednoduše nehlasovat, přestože svou přítomnost ve Sněmovně nahlásili. Nemuseli tak být zrovna v jednacím sále.

 

Zákonodárci měli ve druhém čtení možnost podávat pozměňovací návrhy. Piráti předložili tři varianty snížení rozpočtového schodku - o 11, 16 a 25 miliard. SPD pak navrhla snížit deficit o 50 miliard. Krátce před 13. hodinou poslanci novelu poslali do třetího čtení a schůzi ukončili.

 

 

Neočekává se však, že by ve vládním návrhu nastaly velké změny. Zvýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun má totiž kromě vládních stran také podporu komunistů, kteří menšinový kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) tolerují.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Závěrečné hlasování o rozpočtu mají poslanci na programu 8. července. Nynější novela zvyšuje deficit už potřetí. Nejdříve byl 40, poté 200 a později 300 miliard korun. Kvůli koronavirové krizi by měl nakonec činit půl bilionu korun.

epa TN.cz