schůze sněmovny

Poslanci schválili elektronické dálniční známky! Papírové skončí

Téma:

Poslanci se v pátek sešli na poslední schůzi, než jim začne dovolená. Zabývali se například zavedením elektronických dálničních známek nebo příspěvkem na kompenzační pomůcky.

Těžce nemocní lidé by mohli brzy čerpat příspěvek na kompenzační pomůcky, novelu zákona v pátek Sněmovna schválila. Pro bylo 171 přítomných poslanců ze 174. Na pomůcky tak dosáhnou lidé s onemocněním srdce, cév dolních končetin nebo plic. 

 

Sněmovna také schválila zavedení elektronické dálniční známky od roku 2021. Nynější papírové tak zmizí úplně. Ke zdražení však podle poslanců nedojde. 

 

Páteční jednání trvalo do čtrnácti hodin a poté se poslanci sejdou až na řádné schůzi v září. Většinu z nich ale prý čeká ještě práce a dovolenou si dopřejí až v srpnu.

 

 

Poslanecká sněmovna už ve středu například schválila daňový balíček, který se týkal hazardu, alkoholu a tabáku. Alkohol tak bude dražší o zhruba 13 procent, cigarety se draží až o 30 procent. Loterie pak budou mít dvojí sazbu. 

 

Dále také prošlo i zdražení plynu. Vláda chce zrušit osvobozující daně. To bude mít dopad zhruba na 400 000 domácností, které jsou na pokraji chudoby, nebo už se v ní nacházejí. 

 

Vláda schválila navýšení rodičovského příspěvku. Až o několik desíte tisíc korun by si tak mohli stávající i budoucí matky přilepšit. Ze současných 330 tisíc se zvýší na 450 tisíc korun. "Dvanáct let se rodičovský příspěvek nezvýšil. Jsme rádi, že jsme toho dosáhli,“ uvedl šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

reg TN.cz