jednání sněmovny

Výbor si kvůli Babišovi pozval policistu a státního zástupce

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek
Zdroj: Profimedia
Policie žádá opětovné vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka
Téma:

Mandátový a imunitní výbor si kvůli žádosti o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání pozval vyšetřovatele a státního zástupce. Oba před poslanci mluvili už v minulém volebním období, kdy výbor o vydání poslanců rozhodoval poprvé. Zpravodajkou k policejní žádosti určil výbor na svém dnešním jednání bývalou ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD), řekl novinářům jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM).

Výbor se dnes sešel dvakrát, jeho jednání přerušila plenární schůze Sněmovny. Celkově zasedání trvalo přes tři hodiny, a přesto se nepodařilo stihnout všechny body programu. Případ Babiše a Faltýnka přišel na řadu v druhé části jednání, ve čtvrtek se výbor vrátí k žádosti o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v souvislosti s kauzou předražené karty opencard.

 

Grospič novinářům řekl, že výbor v usnesení požádal o součinnost orgány činné v trestním řízení. "Tedy vyšetřovatele krajského ředitelství policie v Praze a dozorujícího státního zástupce. Žádost směřovala k tomu, aby přišli, zároveň bylo požádáno o možnost seznámit se se spisem," konstatoval Grospič.

 

Podobně postupoval mandátový výbor i v minulém volebním období, kdy o žádosti o vydání rozhodoval poprvé. Policista Pavel Nevtípil a státní zástupce Jaroslav Šaroch předstoupili před výbor koncem srpna. Sněmovna pak oba poslance v září ke stíhání vydala. Poté, co Babiš a Faltýnek obhájili mandát v říjnových volbách, bylo jejich stíhání přerušeno. O vydání tak musí znovu rozhodnout Sněmovna v novém složení.

 

Zasedání výboru, kterého by se měli zúčastnit i zástupci policie a státního zastupitelství, ale také Babiš s Faltýnkem, zatím nemá určený termín. Grospič to vysvětlil mimo jiné tím, že Nevtípil i Šaroch musejí být zbaveni mlčenlivosti. "Aby mohli podat relevantní informace k tomu, na co se budou a můžou členové výboru ptát," uvedl.

 

 

Policie obvinila vedle Babiše a Faltýnka kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo dalších devět lidí včetně Moniky Babišové. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání.


Podívejte se na reportáž TV Nova o jednání Sněmovny:

mom/Veronika Polášková TN.cz