jednání sněmovny

Zákazy platí dál! Poslanci prodloužili nouzový stav do 22. ledna

Brabec Martina
Martina Brabec, Kateřina Sejková
Aktualizováno 20:13
22.12. 2020 7:59
Téma:

Poslanecká sněmovna v úterý schválila další prodloužení nouzového stavu. Prošla také senátní verze daňového balíčku, jehož součástí je mimo jiné zrušení superhrubé mzdy.

Premiér ve Sněmovně obhajoval další prodloužení nouzového stavu a pustil se přitom do opozice. "Já už nevím, jak to máme vysvětlit, že je tady znovu riziko. Asi se to těžko vysvětluje, protože pro vás je to příležitost zase tady prezentovat, že vláda dělá něco špatně," řekl Babiš. 

 

"Když jsme zavírali, tak to bylo špatně, když jsme nerozvolňovali, tak to bylo špatně. Stále je to špatně, stále všechno děláme blbě," postěžoval si premiér. 

 

Projev premiéra ve Sněmovně:

 

Vláda v úterý opět žádala prodloužit nouzový stav, který nyní končil 23. prosince. Vláda o prodloužení požádala už pošesté. Jejím požadavkem bylo dalších 30 dní - nouzový stav tak bude trvat do 22. ledna. 

 

"Čísla se postupně začínají zvyšovat, i když zatím není extrémní zátěž pro nemocnice, tak i tam se počty hospitalizovaných zvyšují. Pokud skóre poroste, pro úroveň čtyři a pět ho budeme potřebovat," prohlásil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

 

Vládu podpořili poslanci KSČM. Pro návrh hlasovalo 55 ze 104 poslanců. Proti bylo 29 poslanců. Poslanci ODS a KDU-ČSL se zdrželi. 

 

Zbytek opozice měl na nouzový stav jiný názor. "Hnutí SPD nebude hlasovat pro prodloužení nouzového stavu. Vláda letos přichází už pošesté s prodloužením nouzového stavu. Není možné to dělat neustále, protože je to stav, kdy jsou omezeny základní mechanismy parlamentní demokracie," vyjádřil se k žádosti vlády předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

 

Podobný postoj zastával i přeseda klubu poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. "Nouzový stav dává vládě výjimečné pravomoci. A způsob, jakým vláda s těmi pravomocemi nakládá, je takový, že za to nechceme nést odpovědnost. Takže nebudeme hlasovat pro prodloužení nouzového stavu," uvedl.

 

 

 

Proti prodloužení hlasovali i Piráti a hnutí STAN. Jiné stanovisko zastával předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. "Já osobně jsem vždycky ukázněný, pokud je taková situace. A vývoj epidemie u nás v posledních dnech mi velí, abych opět mobilizoval svoji sebekázeň a myslel na zdraví svoje, blízkých a spoluobčanů, a podpořil prodloužení nouzového stavu," sdělil TV Nova.

 

 

Podle předsedy klubu poslanců ODS Zbyňka Stanjury bylo už předem rozhodnuto. Hlasování bylo podle něj jen formální záležitostí vzhledem k vládní většině s podporou komunistů v dolní komoře.

 

Daňový balíček

 

Poslaneckou sněmovnou v úterý prošel kompromisní návrh daňového balíčku. Skončí tak superhrubá mzda a bude nahrazena dvěma sazbami daně z příjmů fyzických osob 15 a 23 procent. Vyšší sazba se bude vztahovat na příjmy asi nad 140 tisíc korun měsíčně.

 

Sněmovna také schválila zavedení stravenkového paušálu, který má být alternativou k dosavadním stravenkám. Balíček  také navyšuje slevu na poplatníka v příštím a přespříštím roce vždy o 3000 korun.

 

Více informací k vrácení daňového balíčku ze Senátu do Sněmovny se dozvíte v reportáži TV Nova:GALERIE: Sněmovna

1
/
14
Zdroj: TV Nova
Sněmovna - 1

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz