KORONAVIRUS

Koronavirem se na světě nakazilo 1,6 milionu lidí. Boris Johnson opustil JIP

Roman Dolejský
Roman Dolejský, Kristýna Vondřichová
Publikováno 9. 4. 2020
Téma:

Některé obchody a prodejny ve čtvrtek znovu otevřely. Nouzový stav je oficiálně prodloužený do 30. dubna. Vláda schválila větší pravomoce pro hejtmany a další výjimky z nošení roušek. Žádosti o podporu mohou OSVČ posílat od čtvrtka, peníze dostanou nejdříve v příštím týdnu. Britský premiér Boris Johnson byl propuštěn z JIP na běžný pokoj. Jeho stav se zlepšil.

Hlavní události

- V České republice je 5467 potvrzených případů nákazy, onemocnění podlehlo 112 lidí, 301 pacientů se vyléčilo. Testováno bylo 106 845 vzorků

- Stav britského premiéra Borise Johsona se zlepšil a byl propuštěn z JIP. Je prý v dobré náladě a jeho léčba nevyžadovala připojení na umělou plicní ventilaci

- Česká vláda schválila nová mimořádná opatření a prodloužení nouzového stavu

- Premér Andrej Babiš (ANO) promluvil k národu. Proslov bylo možné sledovat na TN.cz a na televizi Nova. Premiér hovořil o tom, nakolik budou letošní Velikonoce jiné a jak je třeba pomoci každého z občanů

- Šíření koronaviru v Česku se dle Babiše podařilo zastavit, vyhráno však prý není. Chystaná rozvolňování opatření budou postupná

- Do Česka míří lék na koronavirus z Japonska

- Ve čtvrtek otevřely další obchody - hobby markety, prodejny stavebních výrobků, železářství, obchody a opravny jízdních kol

- Domažlicko se neuzavře, prohlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

- Policie zodpovídala dotazy veřejnosti ohledně výkladů opatření. Výběr otázek a odpovědí najdete v naší on-line reportáži

- Lidé by si měli pomlázku odpustit, radí ministr vnitra. Vláda ale nebude formulovat speciální doporučení, jak se chovat o Velikonocích

- Poslanci schválili nové zákony v legislativní nouzi, podrobné informace najdete v tomto článku na TN.cz

- Celosvětově se koronavirus potvrdil u více než 1,6 milionu lidí, přes 93,6 tisíc nemocných zemřelo. Vyléčilo se přes 352 tisíc pacientů

 

Boris Johnson je z nejhoršího venku. Byl převezen na běžný pokoj a je prý v dobrém rozmaru. Podle informací britského minista zahraničí Dominika Raaba, který je aktuálně Johnsonovým zástupcem, nebylo třeba premiéra napojit na plicní ventilaci ani přistoupit k jinému invazivnímu zákroku. Jeho stav se začal horšit v pondělí.

 

Premiér Andrej Babiš promluvil k národu. Vyjádřil úctu těm, kteří pracují v první linili a pomáhají zastavit epidemii koronaviru. Vyzval národ ke zdárnému zvládnutí pandemie a vyjádřil lítost nad tím, jak moc epidemie poznamenává letošní Velikonoce.

 

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Boj s koronavirem - TN.cz

22:58

Bývalý americký prezident Barack Obama se vyjádřil na téma informování o koronaviru ze strany amerických úřadů a vlády. "Největší chybou, kterou můžeme v těchto situacích dělat, je dezinformovat. Mluv pravdu. Mluv jasně. Mluv se soucitem. Mluv v empatii s tím, čím lidé procházejí," prohlásil Obama. Tlačil také na tamní starosty, aby přizvali co nejvíce odborníků. "Čím chytřejší lidi máte kolem sebe a čím méně v rozpacích musíte klást otázky, tím lepší bude vaše odpověď," poradil jim Barack Obama.

22:45
22:34

Ani Miroslav Kalousek (TOP 09) projevu premiéra Andreje Babiše nevěří.

 

"Ideální bude zůstat doma. Vím, že bude pěkně, ale prosím, zůstaňte doma. Noste roušky, dodržujte rozestupy, chovejte se zodpovědně. Nenavštěvujte příbuzné," vyzval Babiš občany. Na Velikonoce také nedoporučuje koledování a už vůbec ne u starších příbuzných a sousedů. Každé porušení doporučení může prý vrátit Česko o týden nazpět.

 

Odstartoval program Pětadvacítka pro OSVČ. Živnostníci, kteří si zažádají o podporu již nyní, dostanou podle ministryně financí příspěvek v pondělí 20. dubna. Podle generální ředitelky Finanční správy je možné, že první peníze mohou přijít už v pátek 17. 4. 2020. Žádosti o příspěvek mohou OSVČ podávat do 30. 6. 2020.

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na čtvrteční vládní tiskové konferenci představil výjimky z nošení roušek, které nyní platí jen pro děti do dvou let a řidiče samostatně jedoucí v autech. Schválený je i nový termín otevření úřadů a rozšíření pravomocí hejtmanů, kteří budou mít více možností, jak podle potřeby umístit studenty a žáky zdravotnických zařízení. Připravují se také další otevření obchodů. Podrobnější informace k přijatým opatřením najdete v tomto článku na TN.cz.

  

Vojtěch na brífinku ministerstva zdravotnictví informoval o novém léků proti koronaviru, který je na cestě do Česka. "Nejvíce aktuální je teď léčivá látka Favipiravir, která je z Japonska. Nám se podařilo dát Česko mezi země, které získají tento lék pro léčbu nemoci Covid-19," řekl Vojtěch. Lék by měl být dostupný v řádu dní. Další informace najdete v tomto článku na TN.cz.

 

 

 

"Dnes se otevírá další skupina obchodů, například hobbymarkety, stavebniny, železářství a podobně. Současně u všech provozoven posilujeme hygienická opatření," uvedl ve čtvrtek ráno ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Otevřeno budou mít také obchody a opravny jízdních kol. Restaurace a hospody jsou stále uzavřené, mohou ale jídlo rozvážet. Více informací najdete v tomto článku na TN.cz.

 

 

Slovensko se chystá na uzavření pěti osad, ve kterých je vysoký počet případů koronaviru. Ve středu večer to oznámil hlavní hygienik Ján Mikas. Jedná se o okolí Spiše. Tři osady jsou přímo v Krompaších, další evidují v blízkých obcích Žehra a Bystrany. "Opatřením nařídíme dotknutým obcím zabezpečit zákaz a omezení styku časti obyvatelstva s ostatním obyvatelstvem," upřesnila hygienička Renáta Hudáková. Informaci přinesl portál tvnoviny.sk.

 

Podívejte se na záběry s vyjádřením slovenských hygieniků k uzavření pěti osad: 


Při středečním jednání Poslanecké sněmovny, které se protáhlo až do čtvrtečních tří hodin v noci, schválili poslanci několik zákonů. Přijali novelu zákona o ČNB, novelu zákona o spotřebitelském úvěru a novelu zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti.

Na video se podívejte ZDE: 

 

 

 

Policisté a strážníci by mohli na místě pokutovat porušování nařízení spojených s epidemií koronaviru, a to až do výše deseti tisíc korun. Další zákon by mohl ochránit podnikatele před výpovědí z nájmu a nájemníky v pronajatých bytech.
Mají se také objevit změny v insolvencích a exekucích.

 

Cestovní kanceláře by mohly vracet peníze za již zakoupené zájezdy až po 31. srpnu příštího roku, zákazníci by také mohli dostat za zrušené zájezdy poukazy, které by šly uplatnit v jiném termínu. Zákony musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Podrobnější informace k přijatým zákonům najdete v tomto článku na TN.cz.

 

 

Kvůli vysokému počtu nakažených na Domažlicku hrozilo oblasti uzavření. To však ve čtvrtek vyloučil ministr zdravotnictví. "Ten příklad z Uničova a Litovelska byl do jisté míry unikátní. My jsme se dohodli s paní hlavní hygieničkou, že nechceme dělat takováto karanténní opatření, uzavírání některých oblastí, protože si myslím, že se to dá vyřešit jiným způsobem," prohlásil.

 

Podívejte se na reportáž televize Nova:


 

Související témata:
TN.cz