Poslanecká sněmovna

Poslanci jednali o volbách z karantény, interpelovali členy vlády

Poslanecká sněmovna - Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia, Petr Topic
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 16:32
17.6. 2021 7:09
Téma:

Ve čtvrtek pokračovala schůze Poslanecké sněmovny, na programu byly zejména písemné a ústní interpelace. Po písemných dotazech, které poslanci vyčerpali před 11 hodinou, se začal řešit způsob hlasování ve volbách. Velkou část doby ale hovořili poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko, Poslanecká sněmovna se tak k dalším bodům před pauzou nedostala. Odpoledne pak pokračovaly ústní interpelace.

Jednání Poslanecké sněmovny odstartovalo v devět hodin, až do zhruba půl jedenácté odpovídali členové vlády na písemné interpelace. Opozice si na některých schůzích stěžuje, že vláda na interpelace nechodí.

 

V 9:30 vystoupili na tiskové konferenci ke konsolidaci veřejných rozpočtů Piráti a STAN. Z výhledu ministerstva financí podle zástupců stran vyplývá, že schodky přesahující 300 miliard ročně budou pokračovat v dalších letech, tudíž se podle nich velmi brzy dostaneme za hranici dluhové brzdy. STAN a Piráti proto představili vlastní plán.

 

Po písemných interpelacích byly na programu pevně zařazeny dva body. Jedním je vládní návrh zákona o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Ten má umožnit hlasovat ve volbách i lidem, kterým bude nařízena karanténa.

 

V rámci druhého bodu měli členové vlády informovat o dalším postupu v rámci pandemické pohotovosti v České republice. Velkou část doby pro projednání bodů hovořili poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko, k druhému se tak poslanci vůbec nedostali.

 

 

Opoziční poslanci chtěli už ve středu vyvolat hlasování o ukončení stavu pandemické nouze. Vládní koalice s podporou KSČM ale tento bod vetovala. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je nutné postupně rozvolňovat, uvolnit ale všechno najednou by byla chyba. Vojtěch upozornil, že v podobné situaci jsme se už jednou ocitli. "Chybí už jen oslava na Karlově mostě," připomněl ministr.

 

Po polední pauze začaly ústní interpelace, v rámci kterých pokládali poslanci otázky členům vlády. Jednání Sněmovny bylo následně přerušeno do pátečního rána.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz