rodičovský příspěvek

Poslanci se hádali o daně, na peníze pro rodiče jim nezbyl čas!

Jana Maláčová, Zbyněk Stanjura
Zdroj: Profimedia, Milan Malíček / Právo

Rodiče s napětím očekávají, jak to bude s rodičovským příspěvkem. Ten se má zvednout o 80 tisíc korun. Poslanci se však na svém úterním zasedání zasekli u vyšších spotřebních daní pro alkohol, tabák a hazard.

Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) si prostřednictvím sociálních sítí rýpla do občanských demokratů. Poslanci totiž měli ve středu mimo jiné projednávat navýšení rodičovského příspěvku, zasekli se však u vládního daňového balíčku, který počítá mimo jiné s navýšením daně u alkoholu, tabáku a hazardu.


"ODS se dneska tak ráda poslouchala, že jsme nestihli projednat navýšení rodičovského příspěvku v prvním čtení. Aby se všechno stihlo včas, pokračujeme zítra odpoledne!" napsala v úterý na svůj facebook Maláčová.

 

Občanští demokraté kritizují navyšování daní. Vadí jim, že zatímco vláda prosadila snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na pivo, chce zvyšovat spotřební daň na líh a přitom se odkazuje na statistiky dokládající škodlivost alkoholu.


"Mladí lidé, když začínají pít, tak je jejich prvním nápojem velmi často pivo. A vláda prosadila snížení DPH na točené pivo. Nebo pivo je zdravé podle vás? A mladí lidé mohou pít to pivo? Nebo mluvíme jen o tvrdém alkoholu?," pálil ve sněmovně předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

 


Stanjura a další poslanci upozornili i na sliby ANO, že nebude navyšovat daně. "Zazvonil zvonec a pohádky o tom, jak hnutí ANO nezvyšuje daně, je konec," kritizoval Stanjura.


Sněmovna se po několikahodinovém jednání nedostala ani k hlasování o daňovém balíčku, na řadu tak logicky nepřišel ani zmíněný rodičovský příspěvek. Přitom na pátek je naplánované poslední setkání zákonodárců na dlouhou dobu. Pak se poslanci rozjedou na prázdniny a znovu se sejdou až v září.

 

Reportáž o úterním jednání Poslanecké sněmovny:

rod TN.cz