Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.2. 2018 22:35
populistické gesto?

Poslanci v šoku: Babiš jim chce zmrazit platy! Podívejte, kolik mají

Zdroj: TV Nova

Platy politiků několik posledních let meziročně rostou o tisíce korun. S tím by ale mohl být konec. Vláda totiž bude usilovat o to, aby se dále nezvyšovaly. Novelu pracovního zákona, která by měla zmrazení platů zákonodárců přinést, vypracovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Část politiků ale s návrhem nesouhlasí a považuje ho jen za populistické povolební gesto.

Novelou platového zákona chce vláda ušetřit peníze. Informaci přineslo úterní Právo. Ministerstvu práce a sociálních věcí zadal požadavek na vytvoření novely platového zákona premiér Andrej Babiš. Ten chce zmrazením platů dosáhnout státních úspor. "Chci ušetřit peníze. Platy politiků jsou dost velké i tak," myslí si Babiš.

 

Platy politiků pro rok 2019 by tak zůstaly stejné jako letos. Například poslanci a senátoři si i s náhradami za rok 2018 mohou měsíčně přijít téměř na 130 tisíc korun. Zdaleka nejlépe je na tom ale prezident Miloš Zeman. Tomu na účtu měsíčně přistane i díky náhradám téměř půl milionu.

 

Platy politiků za rok 2017 a 2018

 

Výše náhrad se liší podle bydliště politiků. Čtyři základní druhy náhrad jsou ale pro každého zákonodárce stejné, a to na reprezentaci, administrativní a odbornou práci, na mzdy asistentů a na telefon. Dále jsou jim propláceny cestovní náhrady a přispívá se jim na provoz kanceláře. Například poslanci a senátoři si mohou k základnímu platu navíc přijít na 39 400 až 53 500 korun. 

 

Prezident k základnímu platu dostává na náhradách 235 tisíc, u ostatních politiků už jsou měsíční náhrady výrazně nižší. Ministři si přijdou zhruba na 21 tisíc, místopředsedové vlády na 23 tisíc a premiér asi na 26 tisíc korun měsíčně. Výše náhrad místopředsedy Poslanecké sněmovny či Senátu je zhruba 38 tisíc, předsedovi potom k platu přidají asi 41 tisíc za měsíc.

 

 

Nutno ale podotknout, že základní plat s náhradami bere jen minimum poslanců. Většina zastává nejrůznější funkce, za které jsou jim vypláceny další příplatky. 

 

Část politiků s návrhem na zmrazení platů nesouhlasí a považuje ho pouze za populistické gesto. Proti je například šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Jde prý o klasický povolební evergreen a vládě navrhnul, aby se raději starala o hledání důvěry nebo se zaměřila na oblast důchodů.

 

Zároveň navrhuje, aby se zmrazování týkalo všech ústavních činitelů, jejichž platy stanovuje zákon - tedy i soudců či státních zástupců. 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

PLAT SNŮ: Kolik bere prezident Miloš Zeman a další politici? Z toho vám spadne brada!

HUDBA ZA MILIONY: Tohle jsou muzikanti, kteří si za rok 2017 vydělali největší peníze!

mom TN.cz
Reklama