Sliby chyby

Poslankyně slíbila složit post hejtmanky. Stále má ale dva platy

Téma:

Hejtmanka Karlovarského kraje a zároveň poslankyně Jana Mračková Vildumetzová pobírá platy za obě funkce. A to i přesto, že před rokem veřejně slíbila, že bude zastávat jen jednu z nich. Upozornil na to deník Právo. Podle opozičních politiků to není protizákonné, ale dá se to označit za neetické a zvládat obojí, podle nich, nejde.

Před rokem se hejtmanka Karlovarského kraje stala zároveň poslankyní parlamentu. V té době prohlašovala, že je proti jejímu přesvědčení pobírat oba platy. Od té doby se ale nic nezměnilo. “Do konce roku celou tu situaci vyřeším,“ slíbila hejtmanka Karlovarského kraje a poslankyně Jana Mračková Vildumeztová (ANO).


Za práci hejtmanky dostává politička podle svých slov plat kolem 69 tisíc korun. Post poslankyně je honorován částkou asi 90 tisíc korun. Za měsíc si tak přijde dohromady na asi 159 tisíc korun.


Rozhodnutí Jany Mračkové Vildumetzové vykonávat přes zmiňovaný slib stále obě honorované funkce je podle opozice v krajském zastupitelstvu o její odpovědnosti k voličům.

 


“Z mého pohledu a ze znalosti věci nejsou tyto funkce slučitelné. Nejde to je pak vykonávat na sto procent,“ řekl krajský zastupitel Karlovarského kraje Jakub Pánik (ČSSD).


“Každý měsíc přispívám na dobročinné účely a sbírky, které vyhlašuje Karlovarský kraj a další potřebné projekty,“ brání se Mračková Vildumeztová.


Jana Mračková Vildumeztová svým kritikům oponuje i tím, že se sama snaží prosadit zákon, který by výrazně snížil platy politikům s kumulovanými funkcemi. Mezi tyto politiky patří například plzeňský primátor Martin Baxa, který je zároveň i poslancem parlamentu. Místopředseda senátu Jan Horník zase vykonává funkci starosty na Božím Daru v Krušných horách.
 

Související témata:
František Nyklas TN.cz