výročí 17. listopadu

Poslední přípravy vrcholily, do sametové revoluce zbývaly hodiny

Jan Socha
Jan Socha
16.11. 2019 20:22
Téma:

16. listopadu roku 1989 bylo v Praze hodně rušno. Do sametové revoluce už zbývalo jen pár hodin. Na Albertov byla na druhý den svolána studentská demonstrace. Připravovali se na ní studenti i tehdejší ministerstvo vnitra a celý bezpečnostní aparát.

Napjatá atmosféra a změna režimu byla na spadnutí. Do manifestace na Mezinárodní den studentstva zbýval poslední večer. Tragické události listopadu 1939 si připomněli studenti olomouckého okresu.

 

O manifestaci už věděly tisíce studentů, kteří si mezi sebou během týdne předávali letáky s pozvánkou. Aktivně se připravovaly i politické orgány města a státu. Podle historiků komunisté předpokládali, že i když je manifestace zaštítěna oficiální svazáckou organizací, vyústí v protirežimní demonstraci.

 

"Oni se obávali každého výročí, to byla praxe, že každé výročí přinášelo problémy, demonstrace," potvrdil historik Oldřich Tůma.

 

Na studentskou manifestaci se připravovala i státní a veřejná bezpečnost, lidové milice i armáda.

 

Václavu Havlovi ústřední výbor povolil vycestovat do Švédska, aby si převzal cenu Olofa Palmeho, švédského politika, který byl v roce 1986 zavražděn.

 

 

Zvláštní situace v předvečer sametové revoluce nastala v Mostě. Po divadelním představení se herci sešli s občany a diskutovali o politické situaci. "Baví se o politice, o tom, že je potřeba něco udělat, něco změnit," uvedl historik Martin Tichý.

 

To zatím netušili, že o 24 hodin později bude všechno jinak a podobných setkání a debat budou absolvovat desítky.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

klma tn.cz / TV Nova