konec vkladních knížek

POSLEDNÍ ŠANCE: Na účtech leží skoro 2 miliardy! Návod, jak vybrat

Vkladní knížka Ilustrační snímek
Zdroj: Profimedia
Vkladní knížka Ilustrační snímek

Máte doma ještě stále nevybranou anonymní vkladní knížku? Jestli ano, tak je nejvyšší čas vyrazit do banky ji vybrat. Pokud to totiž nestihnete do konce roku, o peníze na ní vložené jednoduše přijdete.

Na anonymních vkladních knížkách byly ještě přibližně před měsícem uloženy skoro dvě miliardy korun. "Ke konci října jsme stále evidovali necelých 2,5 milionu vkladních knížek na doručitele v objemu téměř 1,9 miliardy. V říjnu si přišly vyzvednout peníze stovky lidí a zrušili přitom téměř dva tisíce anonymních vkladních knížek," řekla TN.cz mluvčí České spořitelny Pavla Kozáková.

 

A právě teď máte už opravdu poslední šanci peníze z anonymních vkladních knížek vybrat. Jejich platnost totiž končí 31. prosince 2016. Peníze, které na nich zůstanou, propadnou bance.

 

 

Jak vybrat peníze z anonymní vkladní knížky?

V podstatě jen stačí s vkladní knížkou a občankou přijít na kteroukoli pobočku České spořitelny. Tam máte možnost si buď nechat peníze vyplatit nebo převést na jinou vkladní knížku, která už ovšem bude vedena na konkrétní jméno.

 

Pokud chcete peníze vybrat, musíte zaplatit poplatek sto korun. Některé anonymní vkladní knížky jsou navíc chráněné heslem a u těch už je výběr o něco složitější, zvlášť pokud heslo neznáte. V takovém případě můžete vlastnictví vkladní knížky dokázat například srovnáním podpisů. Pokud ani to nepomůže, existuje možnost obrátit se na soud.

 

Jak poznáte, která vkladní knížka je na jméno a která anonymní? "Ve vkladní knížce na jméno, tedy v té, která nadále platí, je vepsán nebo natištěn, případně razítkem uveden text NA JMÉNO, dále je v ní jméno a příjmení klienta, adresa a datum narození, respektive rodné číslo. Pokud některý z uvedených údajů chybí - stačí i jediný z nich - nejde o vkladní knížku na jméno, ale o vkladní knížku anonymní," píše banka na svých webových stránkách.

 

Podívejte se na reporáž TV Nova z listopadu: 

Související témata:
hru / pez TN.cz