foto a video

Poslední letošní superměsíc očima čtenářů: Úchvatné záběry

Téma:

V noci na čtvrtek se milovníkům noční oblohy naskytl pohled na poslední letošní superměsíc. Díky poměrně jasné noci se podařilo Měsíc v úplňku vyfotit či natočit lidem z celé republiky. Skvělé podmínky měly i další státy. Se superměsíci máme pro letošní rok utrum, není to ale jediná zajímavá doba, kdy lze Měsíc pozorovat.

Je teprve březen a my jsme již měli možnost potřetí sledovat takzvaný superměsíc, což je fáze, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své oběžné dráze nejblíže Zemi. Právě pozorování třetího superměsíce bylo na mnoha místech velmi zdařilé, protože byla poměrně jasná noc.

 

Pozorování tak bylo možné z mnoha míst České republiky a spoustu lidí neváhalo strávit večer v zimě při pozorování velmi jasného a velkého měsíce. Velmi vhodnou dobou na pozorování superměsíce je právě jeho východ a západ, kdy ho můžeme srovnávat s dalšími předměty na horizontu, Měsíc se pak zdá větší a jasnější.

 

I když se jedná o poslední superměsíc letošního roku, rozhodně se ještě máme na co těšit. V noci z úterý na středu 16. a 17. července bude nad Českou republikou viditelné částečné zatmění Měsíce.

 

"Měsíc se při něm ocitne v zemském stínu ze 65 procent svého průměru a během úkazu budou oblohu zdobit i planety Jupiter se Saturnem poblíž centra Mléčné dráhy, která při tak velkém potmavnutí Měsíce na obloze daleko od měst již vynikne. Na úplné měsíční zatmění viditelné z našeho území si však budeme muset počkat více jak 6 a půl roku. Nastane až 7. září 2025," informuje astronom Petr Horálek na portálu České astronomické společnosti.

 


Podařilo se vám zaznamenat poslední letošní superúplněk? Pošlete nám vaše fotografie a videa na zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na Facebooku. Nejlepší snímky zveřejníme v galerii.

GALERIE: Červí úplněk

1
/
10
Zdroj: Tomáš Dráb
Superúplněk v Praze

 

Zatmění bude viditelné v celém jeho průběhu. Potemnění Měsíce bude pozorovatelné přibližně 40 minut po východu, částečné zatmění pak začne o 20 minut později a potrvá téměř tři hodiny.

 

 

Pro ty, co nechtějí čekat až do července, nastane jiná zajímavá situace k pozorování už během několika následujících dní. Couvající Měsíc bude nad ránem mezi 26. březnem a 29. březnem ve společnosti Saturnu a Jupiteru, uvádí portál Earthsky.
 

klma TN.cz