Válečný veterán

Poslední žijící český hrdina bitvy o Británii se proletěl ve spitfiru

Téma:

Poslednímu žijícímu českému stíhači britského Královského letectva (RAF), generálu Emilu Bočkovi, se splnil jeho největší sen. Ve čtvrtek odpoledne se na londýnském letišti Biggin Hill znovu proletěl stíhačkou Spitfire. Ve svých 93 letech se tak stal jedním z nejstarších letců, který tento stroj pilotoval.

Začátkem roku se generál Boček prořekl, že by rád znovu usedl do kabiny spitfiru. Právě na této stíhačce za druhé světové války u 310. stíhací perutě absolvoval 26 bojových letů. V 93 letech mu v jeho plánech nic nebránilo. Na svůj věk je ve vynikající kondici.

 

Generál Boček seděl naposledy ve spitfiru 5. prosince 1945. Teď dostal šanci do něj znovu usednout, po více než sedmdesáti letech.

 

"Připomene slavnou historii našeho letectva, která se odehrála právě i tady ve Velké Británii," řekl ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

 

"Blahopřeji a děkuji, co jste udělal za svůj život pro české letectvo a pro tuto zemi," řekl mu po přistání velitel Vzdušných sil Armády České republiky Libor Štefánik. "Děkuji, byla to paráda," odpověděl mu generál Boček.

 

 

Generál absolvoval zhruba půlhodinový let ve dvojmístné verzi slavné stíhačky. A protože v Česku dodnes lítá, nebylo divu, že se i dnes chopil kniplu.

 

"Já ho blbě slyším, co vykládá a nerozumím mu, co chce. Až s tím (kniplem, poz. red.) zahrkal, tak jsem to vzal do ruky. Pak s tím zase zahrkal, tak jsem mu to zase říkal," vzpomínal po přistání na chvíli, kdy mu pilot půjčil letadlo.

 

Generálovo přání se podařilo splnit díky mnoha jeho přátelům. Sám by si let nemohl dovolit, stojí zhruba 130 tisíc korun.

 

 

"Já jsem za tenhle den šťastný. Rád plním sen člověku, který jako spousta jiných vojáků a hrdinů z druhé světové války nám umožnili snít dneska naše sny," řekl obchodní ředitel České mincovny, hlavního sponzora Bočkova letu.

 

Letu generála Bočka přihlížel i kardinál Dominik Duka. Jeho otec za války u Royal Air Force také sloužil. V pilotní kapli na letišti Biggin Hill pak posvětil sošku Pražského jezulátka.

 

V československých perutích Královského letectva sloužilo za druhé světové války přibližně dva a půl tisíce mužů. Většina přeživších pak doma skončila v komunistických kriminálech.
 

vbo, Jakub Vrána TN.cz