Globální oteplování

Ze Země se stává žhavá výheň! Poslední roky byly nejteplejší

Posledních pět let bylo nejteplejších v historii
Zdroj: YouTube.com, NASA
nejteplejší rok, oteplování, globální oteplování, planeta, Země, počasí, zajímavosti, zahraničí, NASA, NOAA

Nepříjemné zjištění přinesla analýza dvou amerických úřadů. Posledních pět let bylo totiž nejteplejších v historii naší planety. Na společné tiskové konferenci to ve středu oznámil americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) a agentura NASA. Informoval o tom portál cnn.com.

Podle vládní agentury NOAA a Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) byl minulý rok čtvrtým nejteplejším od roku 1880. Ještě tepleji však bylo v letech předchozích. "Posledních pět let bylo rekordně nejteplejších v historii," uvedli klimatologové na tiskové konferenci.

 

Odborníci z Goddardova institutu pro kosmický výzkum při NASA potvrzují, že průměrná celosvětová teplota stoupla v loňském roce téměř o jeden stupeň Celsia. "Rok 2018 je opět extrémně teplým rokem v rámci dlouhodobého trendu globálního oteplování,“ potvrdil podle CNN ředitel institutu Gavin Schmidt.

 

Podle Schmidta má na oteplování vliv lidská činnost. "Toto oteplování je z velké části zaviněno produkcí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů do atmosféry," dodal.

 

Podívejte se, jak rostla průměrná teplota naší planety:

 

Klimatologové však upozorňují, že teploty nerostou na celé planetě stejně. Viditelné je hlavně v arktické oblasti, kde loni pokračovalo tání mořského ledu. To výrazně přispívá k růstu hladiny moře.

 

Nejde však jen o teploty a tání ledovců. Změny počasí vyvolávají také častější výskyt extrémních meteorologických jevů. "Dopady dlouhodobého globálního oteplování už pociťujeme. Při záplavách, během vlny veder i při intenzivních srážkách a změnách ekosystémů," dodává Schmidt.

 

 

Kvůli změnám počasí došlo jen ve Spojených státech ke čtrnácti katastrofám. Ty v roce 2018 napáchaly škody za jednu miliardu dolarů.

 

Analýza NASA pracuje s údaji z 6300 pozemních meteorologických stanic. Vychází rovněž z měření teploty hladiny moří pomocí lodí a bójí nebo měření na výzkumných stanicích na Antarktidě. Agentura NOAA získává data odlišným způsobem. Na svých závěrech se však obě organizace shodují.

pan TN.cz