Celý rozhovor Napřímo

Pospíšil: Prezident dělá málo pro vznik vlády, jen straní Babišovi

Podle předsedy TOP 09 a poslance Evropského parlamentu Jiřího Pospíšila prezident Miloš Zeman dělá málo pro to, abychom tu měli vládu s důvěrou. I to zaznělo v pořadu Napřímo s Michaelou Šmídovou, která s europoslancem řešila například i jím připravovaný nový zákon o ochraně zvířat.

Moderátorka Michaela Šmídová se europoslance Pospíšila ptala třeba na to, co si myslí o rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana jmenovat Andreje Babiše znovu premiérem už 6. června, tedy před zveřejněním výsledků vnitrostranického referenda ČSSD.

 

"Já osobně si myslím, že prezident republiky, budu mluvit obecně o prezidentovi republiky, nikoli o Miloši Zemanovi, by měl dělat všechno pro to, aby po volbách vznikla vláda s důvěrou. A já se bohužel obávám, že prezident republiky Miloš Zeman spíše straní panu Babišovi, který ho podporoval v prezidentských volbách.

 

Pospíšil komentoval i to, jak v zahraničí vnímají skutečnost, že je českým premiérem trestně stíhaný člověk.

 

"Asi žádné zemi nepomůže, pokud v čele státu stojí trestně stíhaná osoba. Zkrátka a dobře, být premiérem není jen o tom vyhrát volby a být dobrý manažer, je to o tom, že musíte mít i jistou morální kvalitu a morální autoritu," myslí si Pospíšil.

 

Srovnal to se situací v Rumunsku. "V Rumunsku byla podobná situace, kdy předseda jedné z nejsilnějších stran měl problémy s policií, byl vyšetřován a z toho důvodu se nestal premiérem a premiérem té země se stala jiná členka té strany," připomněl Pospíšil.

 

 

Pospíšil se také snaží prosadil zpřísnění trestů za týrání zvířat. "Je to jedna z mých osobních aktivit. Já považuji ochranu zvířat za jedno z důležitých témat, které je v naší civilizaci hodně zanedbáváno. Teď sbíráme podpisy na půdě Poslanecké sněmovny a já doufám, že bude v nejbližší době návrh projednáván nejprve na úrovni vlády, pak ve sněmovně. Je to etické téma, o tom, jaký máme vztah k živým tvorům. Jestli je živý tvor pro nás věc anebo živý tvor," doplnil předseda TOP 09.
 

vbo TN.cz