roušky od vlády

Pošta rozesílá roušky bez původních obalů, mohou být znehodnocené

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Anežka Vrbicová
Publikováno 16. 9. 2020
Téma:

Na popud vlády Česká pošta v těchto dnech rozesílá lidem starším 60 let balíčky obsahující pět roušek a jeden respirátor. Za to se na ni snesla kritika, neboť pracovníci vybírají roušky z původních obalů a dávají je do papírových obálek. Existují tak obavy z jejich znehodnocení.

Na problém upozornil Zdravotnický deník s odkazem na twitterový účet České pošty. Zveřejnila na něm fotky svých pracovníků, kteří vytahují roušky a respirátory z původních originálních obalů a přendavají je do papírových obálek.

 

Vzhledem k tomu, že při manipulaci mohlo dojít ke znehodnocení ochranných pomůcek, vyslal Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na Českou poštu své pracovníky. "Mohu potvrdit, že SÚKL provedl inspekci na pracovišti České pošty. Vzhledem k tomu, že v dané věci probíhá šetření, nelze v tuto chvíli sdělovat podrobnosti ani předjímat jakýkoliv další vývoj," sdělila TN.cz mluvčí ústavu Barbora Peterová.

 

 

"Obecně lze konstatovat, že se zdravotnickými prostředky by dle zákona mělo být zacházeno tak, aby před dodáním uživateli nedošlo k porušení originálního balení. Je však nezbytné říci, že v uvedeném případě se nejedná o sterilní výrobky. K dalšímu způsobu doručování ani k případné kontaminaci ústenek není SÚKL kompetentní se vyjadřovat," dodala.

 

Podobným stylem se vyjádřila i mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová. "Rouška sama o sobě není sterilní. Sterilizují se například před operací, ale když jsou zabalené, tak sterilní nejsou," vysvětluje. Upozornila, že i lékárníci dostávají balení po 50 kusech a z nich poté vytvářejí menší balíčky. Zásadní podle ní je způsob manipulace s rouškami.

 

 

"Pracovníci musí mít vydezinfikované ruce, chráněná ústa i nos," zdůrazňuje Bažantová. Na záběrech, které pořídila na pracovišti České pošty Česká televize, je však vidět, že jedna z pracovnic má roušku staženou pod nos. To by podle Bažantové mohl být problém vzhledem k probíhající koronavirové epidemii.

 

Přendání roušek do papírových obalů podle ní při dodržení hygienických standardů nepředstavuje nijak výrazné riziko znehodnocení. Nicméně v zákoně o zdravotnických prostředcích stojí, že rouška nesmí být prodána, jestliže "bylo porušeno jeho originální balení, popřípadě chybí nebo není čitelné označení na obalu." 

 

 

Česká pošta přesto dál balíčky roušek rozesílá. "Žádné pokyny, jak zacházet s rouškami, jsme nedostali, nikdo s námi způsob distribuce nekonzultoval. Česká pošta je distributor roušek a respirátorů, nikoli odborným garantem tohoto materiálu," vysvětluje mluvčí pošty Matyáš Vitík.

 

"Její přerušení neplánujeme, protože podle rozhodnutí vlády musíme roušky a respirátory distribuovat všem občanům, kterým je 60 a více," dodal. Česká pošta na popud vlády rozešle lidem starším 60 let celkem 15 milionů roušek a tři miliony respirátorů.

 

GALERIE: Balení roušek

1
/
6
Zdroj: Česká pošta
Balení roušek - 1

Související témata:
TN.cz