Napřímo na TN.CZ Jiří Rusnok

Postihlo mladé rodiny zpřísnění hypoték? Odpovídal guvernér ČNB

Téma:

Hostem dalšího dílu pořadu Napřímo byl guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Reportér František Bůžek zjišťoval, zda ČNB opět zvýší úrokové sazby. Ptal se také, co ji ke zvyšování vede, a jaký mělo zpřísnění podmínek pro získání hypotéky dopad na české rodiny.

Česká národní banka v loňském roce pětkrát zvýšila úrokové sazby. Jestli se ke zvýšení chystá i letos, na odpovídal ten nejpovolanější - guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

 

Co zvyšováním ČNB sleduje a jaký to má podle ní dopad na trh s nemovitostmi? Může nějak ovlivnit jejích cenu a co způsobily zpřísněné podmínky pro získání hypotéky?

 

"Dá se očekávat, že letos bude zvýšení úrokových sazeb podstatně méně než loni, odhaduji růst maximálně o půl procenta," uklidňuje Rusnok.

 

Ceny nemovitostí ve velkých městech podle Rusnoka rostou především kvůli jejich nedostatečné nabídce. A kvůli tomu v těchto lokalitách dostupnost hypoték klesá.S Jiřím Rusnokem se moderátor také bavil o zpomalení ekonomiky. Ta po několika letech, kdy byla extrémně výkonná, lehce ochlazuje. Čeká Česko recese? Máme se připravit na hubená léta?

 

"Nečeká nás nic dramatického. Je důležité nepodléhat některým krizovým scénářům, které se objevují," míní guvernér ČNB.

 

 

Dostalo se také na kroky vlády. Kabinet Andreje Babiše utahuje opasek - snížení investic, propouštění a dokonce debata a zrušení plateb za státní pojištěnce. To vše nyní visí ve vzduchu. Co na to Česká národní banka a co si guvernér myslí o nápadu ČSSD na zavedení sektorové daně?

 

"Těžko se mi to komentuje, protože neznám všechny detaily. Ale to mediální vyznění mi přijde zbytečně pesimistické," myslí si Rusnok.

 

Pořad Napřímo se výjimečně natáčet přímo v sídle České národní banky. Sledovat ho můžete už dnes v podvečer na webu TN.cz.

pan, František Bůžek TN.cz