petice ve Svitávce

Postižené tu nechceme! V obci zuří kvůli chráněnému bydlení

Postižený - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Téma:

V jihomoravské obci Svitávka měl vzniknout chráněný dům pro lidi s mentálním postižením. Ač velká spousta lidí výstavbu podobných zařízení podporuje, v obci se objevilo několik občanů, kteří se proti domu jednoznačně vymezili. Vznikla i petice, ve které autoři prohlašovali, že handicapovaní jsou nekontrolovatelní a budou v obci páchat trestné činy. Starosta městyse se proti názorům v petici jednoznačně vymezil a celou situaci označil za nešťastnou. Kraj si ale pro stavbu najde jinou lokalitu.

Ještě v lednu tohoto roku se počítalo s výstavbou chráněného bydlení pro handicapované. Ti sem měli přijít z domova Paprsek ve Velkých Opatovicích. Tam přebývali lidé trpící mentální nebo duševní poruchou, ale pod dohledem odborných pracovníků se snažili s nemocí bojovat.

 

Do plánovaného domova se měli lidé stěhovat v roce 2021. Nešlo by o zdaleka první chráněné bydlení, které by Jihomoravský kraj vystavěl. Chráněná bydlení mohou být třeba ve vlastní, samostatné budově, kde bydlí handicapovaní lidé hromadně, nebo můžou být nemocným poskytnuty malé byty, kde se snaží samostatně podílet na chodu domácnosti, ale zároveň jsou v nepřetržitém kontaktu se sociální pracovnicí nebo asistentem.

 

Proti vzniku takového domova však byla velká část obyvatel. Ti iniciovali kvůli výstavbě chráněného domu dokonce petici. V té autoři uváděli, že mezi postiženými mají být převážně muži. "Tito muži mají myšlení dětí v předškolním věku, ale tělo a sexuální potřeby dospělých," varovali. "Užívají silnou medikaci, kterou když si nevezmou, hrozí riziko pro všechny v jejich okolí," hlásá petice.

 

 

Podle autorů měli mít postižení neomezený pohyb po celém městysu, a to se jim zdálo nebezpečné. "Z povahy svého postižení nenesou žádnou zodpovědnost za své činy,“ prohlašovali autoři petice. To, že však handicapovaní neustále spolupracují s pověřenými pracovníky a snaží se o integraci, už ale v petici uvedeno není.

 

"Oplotit a nepouštět ven, jsou to nebezpeční šílenci!," rozčilovala se jedna z komentujících na facebooku, která však podle informací uvedených v profilu nemá s městysem Svitávka v Jihomoravském kraji mnoho společného, své bydliště má na opačném konci republiky.

 

Vedení městyse včetně starosty Jaroslava Zoubka se však vůči prohlášení v petici jednoznačně vymezilo. "Vedení městyse Svitávka souhlasilo, souhlasí a bude souhlasit s výstavbou chráněného bydlení ve Svitávce," uvedl a dodal, že jej názory některých obyvatel zarážejí. Sám Zoubek má podle svých slov s chráněnými domy osobní zkušenost. "Několik z nich jsem osobně navštívil. Jejich výstavbu jednoznačně podporuji," sdělil redakci.

 

Celá situace s peticí a výpovědi některých obyvatel jej velmi mrzí. "Nechápu to," nechal se slyšet. "Naštěstí je obyvatel s takto zcestným názorem menšina. Jenže radnice s jejich chováním nic neudělá," dodal starosta.

 

K názorům starosty se přiklání i mnoho občanů. "Pocházím ze Svitávky a poprvé se za ni stydím," píše jedna z diskutujících. "Zcestné uvažování některých lidí nechápu," dodává.

 

"Žádný z těch lidí nemůže za své postižení," zní z dalších reakcí. "V životě to nemají jednoduché. Těmto lidem bychom měli spíše pomáhat, abychom jim život udělali aspoň o něco lehčí. Měli bychom si uvědomit, že stačí mžik a kdokoliv z nás na tom může být stokrát hůř," upozorňuje diskutující.

 

 

Mnoho z místních je celou situací rozčarováno a negativní popularita je jim proti srsti. Objevují se názory, že obyvatelům chybělo ze strany vedení městyse vysvětlení, co vlastně jim tam kraj hodlá postavit. Najednou se tak mezi lidmi začaly šířit nepodložené domněnky a dezinformace. Zasedání zastupitelstva obce jsou však veřejná.

 

Kraj se tak kvůli vznikajícím sporům rozhodl pro chráněný dům najít jiné místo. Pozemek, na kterém měl dům stát, Jihomoravský kraj nejspíše prodá. Bude prý hledat vhodnější lokalitu.

mj TN.cz