ptačí chřipka chtějí statisíce

Zbytečná smrt vzácných holubů: Chovatelé volají po spravedlnosti!

Téma:

Chovatelé poštovních holubů, utracených kvůli ptačí chřipce, budou od státu žádat statisícové odškodné. Veterináři přiznávají, že se při zásahu v Moravském Krumlově unáhlili. Podle svazu chovatelů poštovních holubů bylo navíc vybití chovů zbytečné, protože tihle holubi jsou vůči ptačí chřipce imunní.

Pan Srb měl slzy v očích, když mluvil o utraceném chovu poštovních holubů. A těžce to nese i jeho dcera, která přišla na radnici v Moravském Krumlově žádat o náhradu škody. "Můj otec - za ním ti holubi chodili jako pejsci, tak jako ten teď nemůže do holubníku ani," řekla reportérům jeho dcera Hana Sobolová.

 

Majitelé utraceného ptactva teď mají tři měsíce na to, aby požádali svou radnici o odškodnění. A pokud jim úřady dají jen třeba tři stovky za závodního poštovního holuba, můžou se ve správním řízení odvolat. Špičkoví ptáci totiž stojí kolem dvaceti tisíc a pan Srb si svůj vybitý chov cení na 150 tisíc.

 

"Já budu dávat návrh, který musí projednat zastupitelstvo, že bychom tam k tomu dali nějakou svoji částku jakoby újmu za to, že se to stalo," prohlásil starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

 

 

"Pokud budou mít ohodnocení od znalců, kolik ti holubi stojí, tak si myslím, že ministerstvo zemědělství jim určitě uhradí plnou výši," řekl Ivan Přikryl z Krajské veterinární správy Brno.

 

Podle svazu chovatelů bylo utracení více než stovky poštovních holubů kvůli ptačí chřipce zbytečné. A pro majitele holubů to mohlo mít fatální následky  "Holubi jsou k této chorobě neteční, nedostanou ji. Byly dělány veterinární pokusy, kdy jim byl tento virus vpravován do těla a holubi neonemocněli," prohlásil za svaz Jaroslav Novotný.

 

Na odškodnění chovatelů vyčlenilo ministerstvo zemědělství přes 30 milionů korun. 

Ondřej Požár/ lud TN.cz