prozradil detaily

Potápěč promluvil o zranění Petra: Mohl to být jediný druh žraloka!

Žralok v Marsa Alam
Zdroj: Getty Images, Calimera Habiba Beach Resort
U mola, kde se tragédie stala, měl útočit žralok tygří.
Téma:

Ačkoli vyšetřování smrti českého turisty v egyptském letovisku Marsá Alam ještě zdaleka není u konce, podle místního potápěče je jasné, který žralok ho zabil. Rozměr kousnutí byl totiž tak obrovský, že odpovídá pouze jedinému druhu - žraloku tygřímu. V rozhovoru pro Český Rozhlas Radiožurnál to řekl Egypťan Hossam Helmy.

Egyptské úřady dál pátrají po žralokovi, který minulý pátek zaútočil na českého turistu nedaleko hotelu Calimera Habiba Beach Resort. A podle zkušeného potápěče Hossama Helmy nehledají žádného drobečka - ale rovnou žraloka tygřího, jednoho z nejobávanějších mořských predátorů.

 

"Ta páteční tragédie je podivná,... Nemáme fotografii, nemáme svědectví. V těle oběti jsme nenašli jediný zub. Rozměr toho kousnutí byl ale strašně veliký. 40 centimetrů. A to odpovídá jedině žraloku tygřímu,” řekl v pátek ráno v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál.

 

 

Žralok tygří patří mezi nejagresivnější druhy. K pláži u hotelu by se dostal jen těžko kvůli korálovým útesům, které lagunu chrání. Čech se ale spolu s manželkou a sedmiletou dcerou vydal na molo, které sahá až za korálovou bariéru. Zemřel prakticky hned poté, co skočil do vody.

 

GALERIE: Molo smrti v Marsá Alam

1
/
4
Zdroj: Invia
Molo smrti v Marsa Alam - 3

 

Egypťan Hossam Helmy má na svém kontě už zhruba pět tisíc ponorů a jeho společnost organizuje potápění v Rudém moři. Petrovi poslal po útoku žraloka na pomoc své lidi na člunech, už mu ale nebylo pomoci. "Prodloužili jsme zákaz plavání a šnorchlování z těchto mol o další týden, všichni se totiž bojíme, že by se útok mohl opakovat,“ oznámil.

 

 

Jak se žralok dostal tak blízko k pobřeží, zatím stále není jasné. Podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže ale vše nasvědčuje tomu, že predátora mohlo přilákat maso vhazované do moře z dobytkářské lodi. S tím ale nesouhlasí tamní starosta, podle kterého jde o zakázanou činnost.

 

Egypt chce po útoku žraloka zavést nový bezpečnostní opatření. Více zde:

Související témata:
lud TN.cz