Pravda odhalena

Potápěči o záchraně chlapců z jeskyně lhali! Teď řekli, jak to bylo

Zachránění chlapci na tiskové konferenci
Zdroj: Profimedia
Záchranu chlapců sledoval celý svět
Téma:

Záchranu thajských chlapců ze zatopené jeskyně sledoval před půl rokem celý svět. Média informovala o tom, že každý z malých fotbalistů proplave spolu s potápěči ven, doopravdy to ale bylo jinak. Chlapci byli pod sedativy a navíc spoutáni.

Záchranáři nechtěli znepokojovat rodiče chlapců, kteří uvízli v jeskyni na severu Thajska. Zároveň nemohli plán na záchranu prozradit ani médiím, aby rodiny nešokovalo, když si ho přečtou. Vymysleli si proto akci, při které by každé dítě plavalo s potápěcí maskou a dvěma záchranáři, kteří ponesou kyslíkové bomby.

 

Teď se ale ukázalo, že všechno bylo jinak - a mnohem nebezpečnější, než zveřejněný plán. Nové informace o záchranné akci přinesl ve své knize The Cave (Jeskyně) reportér Liam Cochrane, který podle portálu Daily Mail shromáždil výpovědi chlapců i potápečů a dalších záchranářů.

 

Odborníkům bylo jasné, že se chlapci za tak krátkou dobu nemohou naučit správně potápět. Světu tvrdili, že to děti trénují, ve skutečnosti ale celý svůj osud svěřili do rukou záchranářů. Jako "ošetřující lékaři" byli vybráni dva potápěči - Richard Harris, který pracoval jako anestetik, a Craig Challen, bývalý veterinář.

 

Harris namíchal koktejl léků, které vždy podal každému z chlapců. Jako první dostali malí fotbalisté lék na uklidnění Xanax, poté ketamin, který je uspal a uvolnil celé tělo. Ten ale po hodině vyprchal - některá záchrana přitom trvala několik hodin, proto bylo nutné lék chlapcům znovu píchnout. Jako poslední dostali injekci atropinu, který reguloval sliny.

 

 

Ani doktor Harris ale nevěřil, že budou sedativa dostatečná. "Myslel jsem, že neexistuje žádná šance na úspěch," přiznal později. Každému chlapci pak potápěči nasadili kyslíkovou masku, spoutali jim ruce, aby v případě, že by se přece jen probrali, nezpanikařili a nesundali si masku, a v náručí vynesli ven. Na jejich zdravotní stav dohlížel Craig Challen.

 

Přestože ostatní záchranáři dávali mladým sportovcům větší šance, i oni počítali s tím, že někteří z nich zemřou. Z jeskyně se ale podařilo dostat všech dvanáct chlapců i jejich trenéra. Sami v jeskyni strávili devět dnů, než je pátrací týmy objevily. Ven se dostali po 17 dnech.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o záchraně chlapců:

epa TN.cz