český rekord

Potápěči žijí už čtyři dny pod vodou. Vypili tam i sud piva

Potápěči se ve středu zanořovali
Zdroj: Facebook Czech Aquanaut: OneWeek
Téma:

Strávit pod vodou celý týden? Proč ne, řekli si potápěči, kteří se snaží pokořit český rekord v délce pobytu pod vodou. Čtyři dny už mají úspěšně za sebou a dokonce vypili i sud točeného piva.

Mise dvou českých potápěčů začala ve středu v zatopeném lomu u Českých Budějovic a zatím vše probíhá bez komplikací.

 

Dvojice odvážných aquanautů se snaží překonat český rekord v délce pobytu pod vodou. Ten je lehce přes 102 hodin z roku 2015 a drží ho instruktor potápění na Univerzitě Karlově David Vondrášek. Spolu se svým bývalým studentem a současným kolegou Václavem Gabrielem se pokouší rekord prodloužit o necelé tři dny.

V zatopeném lomu Slověnický mlýn u Lišova umístili potápěči do desetimetrové hloubky speciální podvodní kabinu = keson. Kromě pokoření rekordu je jejich dalším cílem co největší soběstačnost podvodního obydlí. „Potápěči musí vydržet dvojnásobný tlak, než je na hladině, a také vysokou vlhkost. Mají s sebou mimo jiné speciální samoohřívací jídlo, spací sítě a spacáky, aby měli ve svém podvodním obydlí dostatečný komfort,“ sdělil mluvčí projektu Jiří Souček.

 

Potápěči pod vodou provádějí i různé další experimenty a jedním z nich byl pokus o čepování a pití piva pod vodou. Podle Součka šlo o vůbec první takový pokus na světě. „Ukázalo se, že pivo pod vodou čepovat lze, ale pění velmi málo. Není divu, když v kesonu je dvojnásobný tlak, než na hladině,“ okomentoval pokus Souček.

 

Přestože pivu scházela pěna, vypili potápěči už celý sud. Nebyli na něj ale sami, podvodní pivko přišla ochutnat spousta zvědavců z břehu. Zároveň potápěči dokázali, že pod vodou se mnohem rychleji opijete. „Stačí vypít jen dvě až tři piva – a už máte nakoupeno v hlavě,“ dodal Souček. Pod vodou se také experimentuje s tím, jaký vliv má podvodní prostředí třeba na chutě, paměť a spánek.

 

GALERIE: Potápěči žijí týden pod vodou

1
/
5
Zdroj: Facebook - CzechAquanaut
Potápeči žijí týden pod vodou - 4

Související témata:
ts TN.cz