Výzva

Vědci a osobnosti vytvořili krizový plán. Epidemii chtějí zabrzdit za 40 dní

Koronavirus - odběr pro test
Zdroj: Profimedia
Ilustrační obrázek
Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 18:58
23.2. 2021 18:56
Téma:

Skupina vědců, lékařů a odborníků v úterý zveřejnila výzvu, která nabádá k potlačení epidemie koronaviru v Česku, a to za 40 dní. Mezi signatáři jsou například epidemiologové Petr Smejkal a Václav Hořejší či primář chebské nemocnice Stanislav Adamec. Hlavní myšlenkou manifestu je především ještě větší zpřísnění opatření.

Několik desítek vědců, lékařů, pedagogů i osobností kultury zveřejnilo výzvu, jejímž cílem je potlačit šíření viru způsobujícího onemocnění covid-19 alespoň natolik, aby za 40 dní byl počet nově potvrzených případů pod hranicí jeden tisíc případů za den.

 

"Po roce boje s pandemií koronaviru se situace v naší zemi dostala do mimořádně nebezpečného stádia. Kapacity zdravotnictví jsou už prakticky vyčerpány, v některých lokalitách již dochází k selekci pacientů na ty, kteří dostanou nezbytnou pomoc a na ty, kteří musí počkat,“ píše se ve výzvě.

 

 

Podle signatářů je nutné udělat vše, co je z odborného hlediska potřeba. "Nově převládající varianta koronaviru B 1.1.7 je přitom o tolik nakažlivější, že současná omezení soukromého života nestačí k brzdění nejen pokud jsou dodržována stále stejně, ale i pokud by byla dodržována o něco lépe. Postup řešení pandemie proto musí zahrnovat celou společnost, včetně podniků a průmyslu,“ stojí dále ve výzvě.

 

Varianta B.1.1.7 je označení pro takzvanou britskou mutaci, která v posledních týdnech zasáhla Českou republiku. Jejím hlavním rizikem je to, že je agresivnější a k přenosu dochází rychleji.

 

Ze souasn situace je mon se dostat. Dokonce ne za njakou neurit dlouhou dobu, nebo po dalch destkch tisc...

Zveejnil(a) Jan Kulveit dne ter 23. nora 2021

 

"Manifest Čtyřicet dní pro zdraví lidí i ekonomiky, říká řadu věcí, které nejsou nijak překvapivé, ale je asi potřeba je říci jasně,“ dodává vědec Jan Kulveit, který sám manifest podepsal.

 

Anketa

Souhlasíte s manifestem?

Hlasovalo 1317 lidí.
 

Výzvu podepsalo několik desítek osobností, včetně epidemiologa Petra Smejkala, imunologa Zdeňka Hela či chebského primáře Stanislava Adamce.

TN.cz