Otevření zahrádek

Potvrzení do hospody? Zkušená advokátka radí, jak má vypadat

Od příštího týdne budou moci provozovatelé otevřít zahrádky restaurací
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
16.5. 2021 15:25
Téma:

Od pondělí 17. května se po řadě měsíců opět oficiálně otevírají zahrádky restaurací. Kvůli epidemii covidu-19 ovšem není jejich návštěva jen tak. Zkušená advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová proto radí, jak se na cestu na pivo do hospody správně "vyzbrojit."

Původně to podle prohlášení ministrů vypadalo, že to bude personál restaurací, kdo bude muset kontrolovat, jestli na zahrádku přichází člověk, který se nedávno nechal otestovat na covid-19, je proti nemoci naočkovaný či ji už prodělal.

 

Jenže v pátek vláda oznámila, že číšníci a servírky jsou z obliga a povinnost prokazovat se leží přímo na hostech. Na kontroly dodržování opatření přitom mají na zahrádky chodit jak hygienici, tak policisté. Jenže co přesně si tedy s sebou do restaurace vzít, aby kontroloři odcházeli spokojení a hosté nemuseli platit pokutu?

 

 

S tím se rozhodla poradit na twitteru bývalá ministryně spravedlnosti a úřadující prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová, která se sama na sociálních sítích prezentuje jako velká milovnice piva.

 

"Ptáte se mě, jak má vypadat čestné prohlášení pro návštěvu zahrádky. Třeba takhle: Níže podepsaný/á A. B., nar(ozen)...., bytem ..., prohlašuje, že dne .... absolvoval/a test na Covid-19 s negativním výsledkem. Datum a podpis. (Datum u podpisu = v den návštěvy zahrádky)," radí Kovářová. Datum testu přitom má podle ní být maximálně čtyři dny staré.

 

 

Místo tohoto čestného prohlášení lze použít i jiné dokumenty - a to potvrzení o výsledku testu staré maximálně sedm dní. Dále doklad o očkování, kdy od podání první dávky uběhlo nejméně 14 dní nebo doklad o prodělání covidu ne starší než 90 dní.

 

 

Návštěva zahrádek restaurací ale bude mít i další specifika - u jednoho stolu nebudou smět sedět více než čtyři lidé (pokud tedy nejsou ze společné domácnosti) a mezi stoly budou muset být rozestupy. Vláda uvažovala i o tom, že na zahrádkách zakáže bezdrátový internet, to ale nakonec neprošlo.

 

Divadelníci chtějí fungovat za stejných podmínek jako zahrádky hospod. Více se dozvíte v reportáži TV Nova:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz