Volby USA 2020

Potvrzeno: Biden zvítězil v Arizoně i Wisconsinu

Joe Biden
Zdroj: Profimedia
Petr Barták
Petr Barták
1.12. 2020 3:22
Téma:
USA

Vítězem letošních prezidentských voleb v Arizoně se podle oficiálního prohlášení tamní vlády stal demokrat Joe Biden. Po přepočítání hlasů mu bylo přiřknuto i vítězství ve Wisconsinu, informuje agentura RT.

Výsledky přepočítání hlasů ve Wisconsinu potvrdila v pondělí předsedkyně volební komise Ann Jacobsová. Přepočítání hlasů, které proběhlo na žádost Trumpových právníků ve dvou okresech, vyšlo jeho kampaň na 3 miliony dolarů.

 

Přepočítání přineslo paradoxně Bidenovi o 87 hlasů více, čímž vzrostl rozdíl mezi kandidáty na konečných 20 600 hlasů. Trump tvrdil, že k vítězství ve Wisconsinu, Pensilvánii a ostatních státech, kde byly výsledky velmi těsné, použili demokraté nezákonné hlasy.

 

 

Volební úspěch ve Wisconsinu tak přinesl Bidenovi 10 volitelských hlasů z celkových 306. Oficiální výsledek hlasování teď obdrží demokratický guvernér Tony Evers, který Bidena vyhlásí vítězem a přidělí mu podíl volitelů pro konečné hlasování.

 

Trump už slíbil, že zmiňované výsledky voleb v obou státech hodlá napadnout žalobou. Na její podání má lhůtu pět dní. Předsedkyně Státní republikánské strany Kelli Ward už oznámila, že hodlá u soudu podat žalobu za účelem zajištění dokumentů, které, jak doufá, použije k napadení Bidenova vítězství.

 

 

Související témata:
TN.cz