Nebezpečné hrátky

Orální sex a rakovina? Vědci dospěli k nečekanému závěru

sex - ilstrační foto
Zdroj: isifa.com
Téma:

Vede orální sex k rakovině? Lékaři se domnívají, že právě tyhle hrátky jsou důvodem, proč narůstá počet nemocných rakovinou ústní dutiny. I orálním sexem se totiž přenáší papilomavirus, kvůli kterému jsou ústa k rakovině náchylnější. Rakovinou ústní dutiny onemocní asi 500 tisíc lidí ročně.

Orální sex rapidně zvyšuje riziko rakoviny, odhalila nová studie. Dříve se věřilo, že rakovina ústní dutiny postihuje hlavně kuřáky a alkoholiky. V poslední době však počet nemocných vzrostl a lékaři ho začali spojovat s HPV (lidským papilomavirem), který se přenáší i dotykem.

 

Kvůli orálnímu sexu se HPV ocitne v ústech. Virus pak oslabuje kůži a membrány v dutině ústní, kvůli čemuž jsou naše ústa náchylnější k dalším nemocem, mimo jiné k rakovině. HPV tedy přímo rakovinu nezpůsobuje, ale mění buněčné struktury, takže jí "ulehčuje cestu".

 

Muži jsou k rakovině tohoto typu dvakrát náchylnější. Dnes je rakovina ústní dutiny celosvětově 11. nejčastější, každý rok je diagnostikováno půl milionu pacientů. Nová studie, publikovaná v měsíčníku JAMA Oncology, je první, která jasně dokazuje souvislost mezi papilomaviry a vývojem orofaryngeální rakoviny, zahrnující krk, jazyk i dásně.

 

 

Výzkum nejdříve sledoval 97 tisíc lidí, kterým odebrali vzorky slin. Z jejich analýzy plyne první závěr - riziko rakoviny zvyšuje HPV a potažmo i orální sex až 22krát!

 

V průběhu 4 let bylo vybráno 132 pacientů, kteří dostali rakovinu úst, a jejichž výsledky byly porovnávány s 396 zdravými lidmi. Ve stěrech všech nakažených se navíc našel HPV.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

GALERIE: Z toho mrazí! Takhle vypadá mrtvý manžel Celine Dion

PRAVDA BOLÍ. Karel Gott po měsíci konečně oslovil média! Prozradil, proč se odmlčel

TN.cz