Lék neexistuje

Potvrzeno: Virus zika způsobuje mikrocefalii! Na vakcíně se pracuje

Téma:

Virus zika opravdu způsobuje mikrocefalii. Po dlouhodobé analýze to potvrdilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Dosud se o souvislosti jen spekulovalo, potvrzení však lékařům pomůže při vývoji léku.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) potvrdilo, že virus zika vede k mikrocefalii. Neexistuje pro to sice přímý důkaz, série výzkumů však vědce přesvědčila. "Není pochyb o tom, že zika způsobuje mikrocefalii," uvedl ředitel CDC Tom Frieden.

 

Dosud se o souvislosti jen spekulovalo v návaznosti na zvýšený počet novorozenců s mikrocefalií. Od loňského dubna se totiž v Brazílii, kde se virus začal šířit, narodilo více než 5 tisíc dětí se zmenšenou hlavou. Zika ale podle odborníků způsobuje i jiné mozkové poruchy.

 

Potvrzení souvislosti mezi zikou a mikrocefalií pomůže expertům s vývojem vakcíny nebo léku. Protilátka zatím není známa, se zikou se dosud bojuje hlavně likvidací komárů, kteří nemoc přenáší.

 

GALERIE: Vir Zika

1
/
6
Zdroj: Profimedia
Vir Zika - 1

 

Na začátku týdne už CDC uvedlo, že virus zika je mnohem děsivější, než se odborníci dosud domnívali. Mohl by být totiž nebezpečný i pro dospělé, spekuluje se o spojitosti se zánětem mozku, poškozením nervů nebo ochrnutím.

 

 

Virus zika přenáší primárně komár druhu Aedes aegypti, který žije především v latinskoamerických a karibských zemích. Některé případy však odhalily i přenos pohlavním stykem. Rozšířil se hlavně v jižní Americe, objevil se ale už ve 33 zemích.

 

Virus je nebezpečný hlavně pro těhotné ženy, u lidského plodu způsobuje zmíněné zakrnění mozku. U dospělých má většinou průběh podobný obyčejné viróze. Téměř všichni evropští pacienti si ziku "přivezli" z exotické dovolené.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Virus zika v Česku! Víte, jaké další nemoci ohrožují váš plod?

50 nejzdravějších potravin všech dob! Tohle jezte klidně denně
Buďte v pozoru: Na tyto nemoci Češi umírají nejčastěji!
10 nemocí, které nejvíc ohrožují naše děti

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz