NÁVOD

Použitý respirátor? Nevyhazujte ho, radí odborníci. Dá se použít znovu

Nouzová sterilizace respirátorů
Zdroj: Getty Images
Gustav Weiss
Gustav Weiss
21.3. 2020 5:55
Téma:

Ten, kdo má dnes respirátor, by se dal vzhledem k jejich nedostatku na trhu, považovat za šťastlivce. Ochrání nás lépe než běžné ústenky, ale stejně jako roušky, i respirátory mají svoji životnost. Podle odborníků z ČVUT v Praze je však netřeba po použití vyhazovat. Poslouží prý nouzová sterilizace.

Většina respirátorů slouží pouze k jednorázovému použití a jejich životnost se pohybuje mezi 6-8 hodinami. Poté by asi každého z nás napadlo takový respirátor vyhodit. Vzhledem k jejich nedostatku však odborníci z katedry jaderné chemie Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze radí respirátory nouzově sterilizovat.


Byť se tímto krokem budete řídit v rozporu s doporučením výrobce, podle odborníků je nouzově sterilizovaná ochranná pomůcka lepší než žádná. "Při preventivním použití stále mohou poskytnout lepší ochranu než běžné ústenky (roušky)" uvádí ČVUT.Možnosti sterilizace respirátorů dle ČVUT:

Dezinfekce teplem:

V tomto případě je možné zbavit respirátory bakterií horkou párou nebo v mikrovlnce (v případě respirátorů bez kovových částí). Dle výkonu mikrovlnky vložíme navlhčený až mokrý respirátor do mikrovlnky na 3-5 minut. Doporučujeme mít proces pod dohledem, aby nedošlo ke vzplanutí. Nicméně nejznámější a velmi účinná sterilizace teplem je samozřejmě vyvařování.


Chemická dezinfekce:

Jednoduše použijte jakýkoliv dezinfekční prostředek na plochy a nechte respirátor důkladně oschnout, abyste se zbytečně nedýchali alkoholových výparů.


Dezinfekce UV zářením:

Ultrafialové záření (zejména UV-C) hubí bakterie i viry. Kdo má tedy doma UV lampu, může jednoduše osvítit respirátor z každé strany tři minuty.

Nesehnali jste ochrannou roušku? Nevadí, vyrobte si ji sami doma: 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz