revize kotlů

Používáte neekologický kotel? Bude hrozit mastná pokuta

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
Aktualizováno 15:28
22.7. 2019 12:58
Téma:

Stát má novou páku na ty, kteří si nechtějí vyměnit zastaralý kotel za ekologičtější. Od nového roku totiž budou mít revizní technici povinnost informovat úřady o starých kotlích. V těch, které spadají do emisní třídy 1 a 2, se od září 2022 nebude smět topit. Majitelům za to hrozí pouta 50 tisíc.

Mnozí majitelé starých kotlů si mohli myslet, že je stát k výměně nepřiměje. Jenže státu teď budou pomáhat revizní technici. Revize kotlů na tuhá paliva jsou povinné jednou za tři roky. Provádět je musí specialisté s oprávněním, kteří zkontrolují instalaci, údržbu a způsob provozování spalovacího zařízení.

 

Ti pak úřadům, a tedy státu, budou hlásit, kdo jaký kotel vlastní. Aktuální údaje z povinných revizí kotlů budou kontroloři hlásit do Integrovaného systému ohlašovacích povinností. Povinnost informovat úřady budou mít od příštího ledna.

 

Při kontrolách se kromě výkonu kotle uvádí i jeho typ a třída. Podle toho lze dohledat, jaký kotel půjde provozovat a který ne. Úřady pak budou údaje využívat při svých kontrolách.

 

 

Tomu, kdo by od září 2022 topil v neekologickém kotli, bude hrozit pokuta 50 tisíc korun. A kdyby nepřestal, mohly by zřejmě naskakovat další a další pokuty.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
klma tn.cz / TV Nova