on-line výuka

Povinná distanční výuka v případě krize? Vláda bude projednávat novelu

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch, František Nyklas
Publikováno 16. 8. 2020
Téma:

Vláda bude v pondělí projednávat novelu školského zákona. Ta má uzákonit distanční výuku v případě, že by musely být opět uzavřeny školy. Projedná i žádost ministerstva školství o přidělení peněz na pořízení notebooků a dalšího vybavení. Školy by je pak měly i pro žáky, kde v rodině už nebyl volný počítač.

Paní Huttová z Hájku na Karlovarsku je maminkou dvojčat, která na jaře chodila do 2. třídy. "Škola poslala e-mailem rozvrh, co se mají naučit, na jakých stránkách a postupy. Měli jsme i pracovní skupinu na whatsappu, kde jsme posílali hotové úkoly a paní učitelka okamžitě reagovala," popsala.

 

Ne všude ale výuka fungovala dobře. "Dcera komunikovala s učitelkou, která absolutně nechtěla komunikovat. Holka přestupuje na jinou školu," zaznělo v anketě.

 

Podle odborníků se až 10 tisíc dětí do distanční výuky na jaře vůbec nezapojilo. Ministerstvo chce uzákonit, aby byla povinná.

 

"Jasná pravidla řeknou, že je povinnost školy poskytovat distanční vzdělávání, je povinností žáků distanční vzdělávání navštěvovat," sdělil ministr školství Robert Plaga.

 

 

O tom, jak konkrétně bude distanční výuka vypadat, budou rozhodovat sami ředitelé. Musí při tom ale myslet i na žáky, kteří nemají přístup k internetu. Na jaře to některé školy řešily tak, že pro ně domácí úkoly vylepovaly na vstup do školy.

 

Ministerstvo bude žádat o peníze pro základní školy na pořízení notebooků pro učitele, případně i pro žáky z rodin, kde volný počítač nebyl k dispozici.

 

"Budeme zjišťovat, kdo skutečně bude případně potřebovat nějakou pomoc a jaké jsou ty technické možnosti," sdělil prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.

 

 

"Pro všechny učitele máme notebook, máme připraveno 30 zařízení pro žáky, kteří nemají doma možnost se připojit. Máme připravených ještě pětadvacet tabletů," popsal ředitel Štefan Klíma.

 

Ministerstvo zašle školám návod, jaká pravidla by v nich měla být s ohledem na epidemiologickou situaci dodržována.

tn.cz / TV Nova