Zahraničí

Povodně v Evropě si vyžádaly už přes 180 obětí, nejvíce hlásí Německo

Jan Houška
Jan Houška, Martina Nášelová
20.7. 2021 12:50
Téma:

Záplavy zasáhly minulý týden většinu západní Evropy, přičemž nejhůře je na tom sousední Německo, kde si vodní živel vyžádal už 160 obětí. Záchranáři však stále pátrájí po stovkách lidí. Škody se podle odborníků vyšplhají do miliard korun.

V Německu minulý týden udeřily bouřky s extrémně silnými přívalovými dešti. Noční záplavy překvapily stovky tisíc lidí. Vodní živel některé z nich uvěznil ve sklepech domů, další připravil o střechy nad hlavou nebo o příbuzné. Celkově si přírodní katastrofa už vyžádala přes 160 obětí, informuje Sky News.

 

Nejpostiženějšími městy jsou Erftstadt a Schuld v okrese Ahrweiler. Ve městě Erftstadt se dokonce po sesuvu půdy objevil mohutný kráter, který pohltil několik domů. Jedná se o největší katastrofu, která Německo zasáhla od konce druhé světové války.

 

 

Záchranáři však stále pátrají po několika stovkách lidí. Je tak možné, že se počet obětí ještě zvýší. Do zasažených oblastí se už vypravila i německá kancléřka Angela Merkelová, která prohlásila: "Němčina sotva zná slova pro způsobenou devastaci."

 

Záchranné operace byly z počátku velmi obtížné, pro uvězněné museli záchranáři jezdit ve člunech. Rodiny se navíc kvůli přetíženým mobilním sítím nemohly dovolat svým blízkým.

 

Se záplavami se potýká také Rakousko, kde se o víkendu kvůli dešťům rozbouřila řeka a zaplavila celé historické centrum města Hallein. Podle rakouských médií s sebou voda brala i auta a veřejné osvětlení. "Masy vody přišly tak rychle, že jsme v první fázi byli naprosto bezmocní," řekl velitel hasičů Josef Tschematschar pro Salzburg.orf.at.

 

 

Kromě Německa hlásí po obřích povodních oběti také Belgie. Belgické národní krizové středisko uvedlo, že zahynulo nejméně 27 lidí. Na východě země stále zůstávají zablokované vlakové linky a silnice.

 

S odklízením sutin pomáhájí tisíce dobrovolníků, hasičů i policistů. Rozsáhlé škody se přitom podle odborníků mohou vyšplhat až na miliardy korun.

 

Velká voda v Německu zabila přes 160 lidí. Chceme zpět sirény, žádají Němci. Podívejte se na reportáž televize Nova:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz