Výstraha ČHMÚ

Povodně hrozí do pátku, hasiči zasahovali na stovkách míst

Téma:

Na třech desítkách míst v ČR se dostaly hladiny toků přes noc na povodňový stav. Dopoledne se zvedly hladiny ještě na dalších čtyřech místech. Většina byla na nejnižším stupni povodňové aktivity, na třech místech se postupně hladiny dostaly až na třetí stupeň, tedy ohrožení. Odpoledne ale už nejvyšší stupeň platil pouze na dvou místech na Olši. Voda na severu a východě zaplavila silnice a sklepy. Za posledních 24 hodin napršelo do dnešního rána podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) třeba na návětří Jizerských hor a Beskyd 100 litrů vody na metr čtvereční.

Výstraha před vydatným deštěm platila do dnešních 18:00 už pouze na Vsetínsku a Zlínsku ve Zlínském kraji a na Frýdecko-Místecku, Karvinsku a Novojičínsku v Moravskoslezském kraji.

 

Povodňová pohotovost platí do pátečního poledne s vysokým stupněm nebezpečí na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Ostravsku, ve Zlínském kraji, na Přerovsku, Hodonínsku a Břeclavsku a také na Chrudimsku. S nízkým stupněm nebezpečí je povodňová pohotovost na Liberecku a Žďársku.

 

Aktuální povodňovou situaci jsme sledovali online:

 

On-line reportáž

Povodně hrozí skoro na třiceti místech. Řeky přes noc stouply

20:15

V Moravskolezském kraji odpoledne ještě platil třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, na Olši v Českém Těšíně a v Dětmarovicích, večer už nebyl nikde. Déšť měl jen lokální charakter. Hladina Olše byla výrazněji zvednutá pouze v Dolní Lutyni-Věřňovicích před ústím do Odry, problémy se už nečekají.

19:25

Přehrady v místech, které v uplynulých dnech vydatný déšť zasáhl, jsou téměř plné. Vodohospodáři regulují přítok a odtok z nádrží tak, aby nepřetekly, zároveň si však udržely dost vody pro případné další období sucha.

18:21

V centru Ostravy musel být na několik hodin uzavřen dvousetmetrový úsek silnice na Havlíčkově nábřeží mezi silničním mostem u Karoliny a tramvajovým mostem na levém břehu Ostravice. Rozlité toky zatopily například šatny některých škol v Opavě a ve Studénce.

 

V Moravskoslezském kraji měli hasiči kvůli vodě zhruba 200 výjezdů. Hlavně čerpali vodu ze sklepů či garáží, čistili kanalizace, větvemi zanesená koryta potoků a odstraňovali bahno ze silnic a chodníků. V centru Ostravy musel být na několik hodin uzavřen dvousetmetrový úsek silnice na Havlíčkově nábřeží mezi silničním mostem u Karoliny a tramvajovým mostem na levém břehu Ostravice. Rozlité toky zatopily například šatny některých škol v Opavě a ve Studénce.
 

GALERIE: Protipovodňová práce hasičů v Olomouckém kraji

1
/
5
Zdroj: HZS Olomouckého kraje
Protipovodňové práce v Olomouckém kraji

 

Ve Zlínském kraji byly problémy hlavně na Vsetínsku, voda zaplavila desítky domů v Ústí nebo Valašské Polance. V Rožnově pod Radhoštěm, kde ve středu večer dosáhla Rožnovská Bečva třetího povodňového stupně, bylo nutné zavřít zaplavenou základní školu. Mluvčí radnice Tomáš Gross ČTK řekl, že velké škody bude mít také pivovar a některé cesty jsou podemleté. "Město zdarma půjčuje vysoušeče a přistavuje kontejnery na úklid, protože na komunikacích je bahno," uvedl.

 

V sousedním Olomouckém kraji rozvodněné hladiny řek kolem poledne už postupně klesaly. Ve středu večer u Ústí nedaleko Teplic nad Bečvou zaplavila voda hřiště a několik sklepů. Ve Špičkách na Přerovsku hasiči v noci pomáhali farmářům při přestájení dobytka do bezpečnějších objektů. Uzavřená je zaplavená silnice z Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku směrem na Kelč na Vsetínsku.

 

Předpověď počasí:


 

V severních Čechách se zase voda na Frýdlantsku vylila do luk a zaplavila dvě silnice třetí třídy. Ve Špindlerově Mlýně se vodohospodáři obávali, že přeteče krkonošská přehrada Labská. Kvůli rekonstrukci spodních výpustí má výrazně omezený odtok. Ve středu od rána do večera se tak hladina v přehradě zvedla téměř o tři metry. Nakonec ale nádrž nepřetekla. V noci na dnešek hladina stoupla už jen zhruba o půl metru. Rozdíl mezi přelivem a hladinou byl dnes ráno 1,2 metru.

 

Přehrady v místech, které v uplynulých dnech vydatný déšť zasáhl, jsou téměř plné. Vodohospodáři regulují přítok a odtok z nádrží tak, aby nepřetekly, zároveň si však udržely dost vody pro případné další období sucha.


Jak to vypadá u vás? Pošlete nám fotky a videa na e-mail zpravy@nova.cz. Děkujeme!

 

Meteorologové po poledni opět aktualizovali výstrahu.

Povodňová pohotovost aktuálně platí pro části Padrubického (Chrudim), Jihomoravského (Břeclav, Hodonín, Veselí nad Moravou), Zlínského (Kroměříž, Otrokovice, Uherské Hradiště, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín), Olomouckého (Hranice, Lipník nad Bečvou, Přerov) a Moravskoslezského kraje (Bohumín, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Nový Jičín, Orlová, Ostrava, Třinec), výstraha končí v pátek v poledne.

 

GALERIE: Řeka Olše v Karviné

1
/
6
Zdroj: Milan Haluška
Řeka Olše v Karviné - 1

 

Povodňová bdělost je vyhlášena v částech Libereckého kraje (Frýdlant) do 18:00, v častech Středočeského (Čáslav) a Pardubického kraje (Hlinsko,Polička) a na Vysočině (Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě) do pátečního poledne.

 

GALERIE: Říčka Smědá v Předláncích

1
/
12
Zdroj: zpravy@nova.cz
Říčka Smědá v Předláncích - 1

 

V Česku vydatně pršelo již od středečního rána. Stoupaly především hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě republiky. Na Liberecku budou podle meteorologů srážky slábnout, v Beskydech ale bude pršet až do večera. Na stanici Nýdek, Filipka spadlo za uplynulých šest hodin přes 50 milimetrů srážek.. "Napršet může až dalších 30 milimetrů," oznámil ČHMÚ.

 

Pusťte si středeční reportáž:

Související témata:
mj TN.cz