Zásah v těžkém terénu

Požár lesa na Liberecku! Hasilo 13 jednotek hasičů i vrtulník

Požár lesa na Špičáku
Zdroj: HZS Libereckého kraje
Náročný zásah v kopcovitém terénu hasičům komplikoval silný vítr, hustý kouř i nedostatek vody.
Téma:
Les

Na tanvaldském Špičáku vypukl dnes odpoledne požár lesa. Náročný zásah v kopcovitém terénu hasičům komplikoval silný vítr, hustý kouř i nedostatek vody.

Požár byl hasičům nahlášen odpoledne v 15:39. Plameny zasáhly lesní porost ve strmém svahu o rozloze cca 600 x 200 metrů. Díky silnému větru se navíc rychle šířil.

 

Kvůli špatně přístupnému terénu musel být do akce nasazen vrtulník. Přes OPIS GŘ HZS ČR byl vyžádán na místo vrtulník pro letecké hašení. S hrázným bylo domluveno, že si vrtulník s bambivakem bude vodu nabírat sám z vodní nádrže Souš, informovali liberečtí hasiči na serveru Požáry.cz.

 

Jelikož byl dolet pro hasební látku poměrně daleko, po třech shozech začali hasiči zřizovat čerpací stanoviště pro vrtulník pod sjezdovou. Sem byly povolány jednotky předurčené právě pro plnění bambivaku. Hasiči nasadili pět vodních proudů, vodu dopravují kyvadlově z čerpacího stanoviště na řece Kamenice.

 

K požáru bylo během odpoledne postupně povoláno 16 jednotek včetně chemického a protiplynového kontejneru z Liberce, ve kterém je zařízení na plnění tlakových lahví.
Hasiči museli kvůli zakouření zasahovat v dýchací technice, a proto potřebovali dostatek vzduchu. Vyhlášen byl 3. stupeň požárního poplachu.

 

V 18:49 hodin hlásil velitel zásahu lokalizaci, tzn., že se podařilo zabránit dalšímu šíření. Příčina požáru i vzniklá škoda jsou předmětem vyšetřování.

 

pozary.cz