katastrofy

Požár Notre-Dame potvrdil, že 15. duben je nejhorší den lidstva

Požár katedrály Notre-Dame
Zdroj: APTN
Požár katedrály Notre-Dame
Téma:

Na začátku týdne – v pondělí 15. dubna - celý svět paralyzoval pohled na hořící katedrálu Notre-Dame ve Francii. Požár ikonické starobylé stavby se zařadil na seznam katastrof světového formátu, které z nějakého důvodu právě 15. duben přitahuje.

Atentát na Lincolna, zkáza Titaniku, bombový útok na maratonu v Bostonu. To je jen malá část výčtu tragických a smutných událostí, u kterých je uvedeno datum 15. dubna. Letos se k nim přidává požár pařížské katedrály Notre-Dame.

 

15. dubna 1865 – atentát na Abrahama Lincolna

Americký prezident Abraham Lincoln navštívil 14. dubna 1865 Fordovo divadlo ve Washingtonu. Bylo jen několik dnů po konci občanské války v USA a atmosféra byla stále napjatá. Jeden z herců vtrhnul do Lincolnovy lóže a střelil ho do hlavy. Prezident přes veškerou snahu lékařů druhý den – 15. dubna – zemřel.

 

15. dubna 1912 – potopení Titanicu

Asi nejslavnější loď všech dob – parník Titanic – se 14. dubna krátce před půlnocí srazil v Atlantiku s ledovcem. Na hladině se udržel ještě skoro tři hodiny, k jeho potopení došlo až ve 2:20 15. dubna. Při katastrofě zemřelo přes 1500 cestujících a členů posádky. Jednalo se o první a zároveň poslední plavbu Titanicu.

 

 

15. dubna 1989 – ušlapání fanoušků na stadionu Hillsborough

Při fotbalovém utkání mezi Sheffield Wednesday a FC Liverpool se na stadion dostalo více fanoušků, než byla jeho kapacita. Semifinále slavného FA Cupu si nechtěl nikdo nechat ujít. Bohužel stadion nápor nevydržel. Masa fanoušků se natlačila na plot, který odděloval hlediště a hrací plochu a výsledkem bylo 96 mrtvých po ušlapání. V Anglii byla následně zrušena místa pro stání.

 

15. dubna 2010 - výbuch sopky Eyjafjallajökull

Po výbuchu sopky Eyjafjallajökull na islandském ledovci muselo být v Evropě uzavřeno mnoho letišť. Mrak popela a dýmu nedovolil letadlům vzlétnout a doprava tak byla ochromena. Kvůli explozi sopky také muselo být evakuováno několik stovek lidí z jejího okolí.

 

 

Podívejte se na reportáž o výbuchu sopky na Islandu: 

 

15. dubna 2013 – bombové útoky na maraton v Bostonu

Dva velké výbuchy otřásly 15. dubna 2013 cílovým prostorem slavného Bostonského maratonu. Exploze dělilo asi 13 vteřin a bohužel je nepřežili tři lidé (včetně osmiletého chlapce), dalších 130 lidí bylo zraněno. Bomby byly vyrobeny z tlakových hrnců se skobami a hřebíky, útoky měli na svědomí bratři Carnajevovi z Čečenska.

 

15. dubna 2019 – požár katedrály Notre-Dame

V pondělí v podvečer se začaly po sociálních sítích šířit záběry katedrály Notre-Dame v Paříži, jak z ní stoupá kouř, později už byly vidět šlehající plameny. Při tragickém a ničivém požáru starobylé stavby naštěstí nikdo nezemřel, ale oheň napáchal na kulturní památce velké škody. Vše o požáru katedrály Notre-Dame čtěte zde.

 

GALERIE: Obří požár katedrály Notre Dame

1
/
14
Zdroj: Profimedia
Požár katedrály Notre Dame - 1 ; Požár katedrály Notre Dame

 

Podívejte se na reportáž o prvních možných příčinách požáru: 

hru TN.cz