požár bytu

Požár u covid pozitivních. Hasiči zasahovali v nepropustných oblecích

Požár bytu v Pardubicích
Zdroj: Městská policie Pardubice
Petr Brzek
Petr Brzek
20.2. 2021 12:29
Téma:

Vypjaté chvíle prožívali v pátek večer hasiči i zdravotníci v ulici S. K. Neumanna v Pardubicích. Z jednoho bytu se valil kouř a dispečink záchranářů posádky dopředu varoval, že obyvatelé domu jsou pozitivní na onemocnění covid-19.

Starší dvojice si vařila jídlo a pravděpodobně zaspala. Maso se na sporáku připálilo. Muž a žena byli zmatení a vyděšení. V bytě se navíc nadýchali kouře. "Dvojici jsme v sanitce podávali kyslík, a nakonec jsme ji přepravili k dalšímu vyšetření do pardubické nemocnice," popsal zásah pardubických záchranářů jejich mluvčí Aleš Malý.


Hasiči v první linii měli dýchací přístroje. Jejich kolegové pak respirátory. Na místě požádali obyvatele domu, aby si vzali ochranu obličeje a dodržovali dostatečnou vzdálenost. "Kuchyň i další místnosti jsme odvětrali. Na místo dorazil vyšetřovatel hasičů, který bude výši škody teprve vyčíslovat," řekla k zásahu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

 


Jelikož záchranáři přišli do velmi těsného kontaktu s pozitivními pacienty, museli mít na sobě neprostupnou kombinézu, masku, která chrání celý obličej, a taky rukavice. Poté, co pacienty předali na urgentním příjmu nemocnice, začala dezinfekce sanitky. "Obvyklá doba očisty celého vozu zabere vždy minimálně hodinu, někdy hodinu a půl," dodal Malý. Nejdřív se použije prostorová dezinfekce, využívá se takzvaná suchá mlha. Následně se auto mechanicky čistí. Zdravotnická posádka okamžitě dostává náhradní vůz, aby byla připravená prakticky hned znovu vyrazit zachraňovat lidské životy.
 

TN.cz