Plameny v národním parku

Požár v Českém Švýcarsku způsobil milionové škody. Po příčině pátrají

Ivan Berka
Ivan Berka
Publikováno 23. 5. 2020
Téma:

Kriminalisté s hasiči začali s vyšetřováním příčin požáru, který v pátek ráno zničil dvě památkově chráněné lovecké chaty Na Tokáni v Národním parku České Švýcarsko. Zatím potvrdili, že požár se obešel bez obětí na životech. Variant, proč památka shořela, je ale více. Škody půjdou do mnoha milionů korun.

V pátek během chvíle zmizel odkaz rodu Kinských, kteří chaty před 115 lety vybudovali. Hořel i okolní les. S požárem v Národním parku České Švýcarsko bojovalo 160 hasičů. Z výšky hořící hektar lesa pomáhal hasit policejní vrtulník.

 

V sobotu se na místo vrátili hasiči s policisty znovu. V popelu hledali odpovědi na to, proč chráněné lovecké chaty shořely. V poledne policejní kynolog prohledával spáleniště pomocí speciálně vycvičeného psa.

 

 

Další pes pak hledal stopy po hořlavinách, které by mohly signalizovat úmyslné zapálení objektu. Dům měl být v době požáru odpojený od elektřiny. Kriminalisté prověřují i to, jestli uvnitř někdo netopil.

 

"Vyloučili jsme, že by někdo při požáru na místě zemřel, Na místo se ještě dostaví znalec z oboru kominictví," řekl Jiří Vopravil, policejní vyšetřovatel příčin požárů.

 

 

Rozloučit se s pamětihodností se od pátku přijíždějí desítky turistů. "Hrozné, jezdili jsme sem na obědy. Je to škoda. To byl nádherný pohled, krásné místo, a to už se asi nevrátí, to už nikdo nepostaví. Každému to je líto," shodují se turisté.

 

Nájemkyně objektu TV NOVA odmítla poskytnout bližší informace. Chaty patřily firmě, kterou ovládá nizozemská společnost. Právě s ní chtějí památkáři i vedení parku jednat.

 

 

"My bychom přáli sobě i naším návštěvníkům, aby došlo k obnovení těchto chat. Ideální by byly repliky památkově chráněných objektů," řekl Tomáš Salov, mluvčí NP České Švýcarsko.

 

"Ideální by bylo památky uvést zpátky do života. Tady se dá uvažovat o formě nějaké repliky. Ale to je opravdu ještě brzo. My jsme připraveni majitelům pomoci. Naše odborná pomoc je samozřejmá," prohlásila mluvčí Národního památkového ústavu ČR Věra Brožová. A to třeba formou dotací z programů ministerstva kultury.

 

GALERIE: Hasiči zasahovali u požáru dvou chat v Českém Švýcarsku

1
/
6
Zdroj: HZS Ústecký kraj
Hasiči zasahovali u požáru dvou chat v Českém Švýcarsku - 4

TN.cz