smutná statistika

Požárů bylo loni méně. Zemřelo při nich ale víc lidí, včetně hasiče

Téma:

Při požárech loni zemřelo nejvíc lidí za poslední 3 roky - celkem 119. Vyplývá to ze statistik hasičů. Loni vyjížděli k rekordním 130 tisícům případů. Víc než polovina z nich nebyly požáry, ale tzv. technické havárie - tedy dopravní nehody nebo třeba stromy na silnicích či železnicích.

Jen za loňský rok jednotky vyjížděly ke 130 tisícům případů. Je to o 5 procent více než v roce 2018. "Největší nárůst mimořádných událostí máme u technických havárií," uvedl náměstek Integrovaného záchranného systému František Zadina.

 

Za loňský rok bylo zaznamenáno necelých 19 tisíc požárů, což je o 10 procent méně než v roce 2018. Počet obětí požárů se ale naopak navýšil. Zatímco v roce 2018 při nich zemřelo 100 lidí, loni číslo stouplo na 119. "Myslím si, že je na místě apelovat na lidi, aby věnovali větší pozornost požárním bezpečnostním opatřením," radí Zadina.

 

 

 

Hasiči se stále častěji musejí potýkat i s novým fenoménem. A to jsou elektromobily a jejich baterie. Ty totiž mohou kvůli chemickým procesům v nich po uhašení kdykoli znovu vzplanout. "Je potřeba se na tu elektromobilitu dívat komplexně. Nejde pouze o ta auta, jde i o jejich výrobu, výrobnu baterií, skladování baterií, servisování vozidel, parkování, napájení a podobně," vysvětluje Daniel Miklós z generálního ředitelství hasičů.

 

Během zásahů v loňském roce bylo zraněno přes 200 hasičů a jeden z nich za pomoc druhým zaplatil životem. Přesto se prý k hasičskému sboru hlásí stále dost lidí a i tento rok se počítá se 150 novými hasiči.

Související témata:
Marek Bílek, sei TN.cz