Topná sezóna

Požárů zanedbaných komínů přibývá, hrozí i otrava oxidem uhelnatým

Požár komína - Ilustrační foto
Zdroj: HZS Plzeňský kraj
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
20.9. 2019 5:55
Téma:

Ranní teploty posledních dnů důrazně připomínají, že léto končí a podzim je už skoro tady. Stejně jako topná sezóna. Je ovšem důležité pořádně zkontrolovat komíny - čísla hasičů ukazují, že jejich požárů přibývá. Často vzplanou kvůli zanedbané údržbě.

"Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů, což je zhruba stejně, jako tomu bylo v loňském roce. I přes neustálé varování ze strany jak kominíků, tak hasičů, toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Přitom až za 90 % těchto požárů stojí nevyčištěný komín," říká mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená.

 

Jeden příklad za všechny - letos na začátku února vyjížděli hasiči k požáru rodinného domu v obci Buk na Přerovsku. Dům po požáru komína naplnil kouř. Když požárníci dorazili na místo, střecha doma už byla celá obalená plameny. Hašení navíc komplikovaly teploty kolem mínus deseti.

 

Podobné případy jsou přitom stále běžnější. Loni hasiči vyjížděli k 1074 požárům od komínů, které napáchaly škodu za téměř 57 milionů korun. Dva lidé při nich zemřeli, 38 dalších se zranilo.

 

Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Těch bylo celkem 937. Jindy je na vině to, že je komín špatně postavený, nebo je uvnitř zazděný trám.

 

 

Majitelé nemovitostí přitom mají ze zákona povinnost udržovat komíny funkční a bezpečné. Pokud údržbu zanedbávají a začne kvůli tomu hořet, je vysoká šance, že případná pojistka vzniklé škody nepokryje.

 

Zaneřáděný komín přitom nezvyšuje jen riziko požáru, roste i riziko otravy oxidem uhelnatým nebo jinými toxiny, které neodcházejí pryč, ale hromadí se v prostoru. Pravidelné revize proto není radno podceňovat.

 

"Pokud profesionální kominík objeví problém, je připraven vám také navrhnout řešení a pomůže vám předcházet nebezpečí požáru a tedy i vzniku pojistné události. Výsledkem prohlídky je pak zpráva o kontrole, kterou bude vyžadovat pojišťovna v případě požáru. Tato zpráva by měla obsahovat veškeré náležitosti dané vyhláškou. Odbornost kominíka je dobré si ověřit na webu Společenstva kominíku České republiky, popřípadě na webu hasičů, “ říká Monika Bartlová z České asociace pojišťoven.

TN.cz