ničivý živel v austrálii

Požáry se vymkly kontrole. Na odchod je už pozdě, tvrdí hasiči

Ničivé požáry v Austrálii se nedaří dostat pod kontrolu - 4
Zdroj: Profimedia
Požáry ničí vše, co jim přijde do cesty
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 4.1. 2020 11:31
Téma:

Australané jsou vyděšení a zoufalí, jelikož jejich zemi sužují další požáry. Hasičům se je nedaří dostat pod kontrolu kvůli vysokým teplotám a silnému větru. Tři požáry se spojily dohromady a vytvořily plochu větší než americký Manhattan, dalších sto ničí půdu napříč státy. Hasiči vyzvali obyvatele, kteří se nestihli evakuovat, aby našli nějaké útočiště. Na odchod z oblasti je prý už pozdě.

Varování před požáry vydali hasiči australského Nového Jižního Walesu v sobotu kolem šesté hodiny večerní místního času především pro oblast Westbrook Road a Ellerslie. "Dnes se očekávají nebezpečné podmínky požáru. Tyto požáry představují vážnou hrozbu pro život. Nestůjte v cestě těmto požárům…," napsali hasiči na svém webu.

 

Plameny sužují i další oblasti a lidé by měli být velmi opatrní. Ve velkém ohrožení jsou hlavně i ti, kteří neopustili svůj domov. "Nyní je příliš pozdě na odchod. Hledejte útočiště, jakmile se oheň začne blížit. Hledejte úkryt v pevné struktuře, abyste se ochránili před žárem ohně," varovali hasiči obyvatele. Lidé by také měli sledovat informace o uzavírkách silnic nebo mapu s předpovědí šíření ohně.

 

Podle portálu CNN se dokonce tři požáry spojily v jeden a zaujímají rozlohu kolem 60 km2, což je více než například Manhattan v americkém New Yorku. V sobotu také australský premiér Scott Morrison informoval o vyslání 3000 australských vojáků do postižených oblastí a o pronajmutí čtyř letadel, která budou požáry hasit ze vzduchu.

 

 

Dále také dodal, že už řádění přírodního živlu nepřežilo 23 lidí a zničeno bylo celkem 1500 domů. Pro evakuaci občanů bude připraveno také námořnictvo. "Dnes se jedná o zajištění toho, abychom se vypořádali s naléhavou krizí, která existuje zejména ve čtyřech státech, abychom zajistili, že poskytneme vše, co je potřeba bez vyzvání," citoval premiéra portál.

 

V sobotu pozdě odpoledne museli hasiči bojovat se sedmnácti požáry ve Victorii a prováděli evakuaci. Dalších 100 požárů hoří skrz státy, uvedla agentura Reuters. "Jsme připraveni na dlouho noc a stále musíme zasáhnout to nejhorší. Je to velmi nestálá situace," řekla agentuře premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová.

 

GALERIE: Požáry v Austrálii se nedaří dostat pod kontrolu

1
/
8
Zdroj: Profimedia
Ničivé požáry v Austrálii se nedaří dostat pod kontrolu - 1

 

Podívejte se na záběry požárů v Austrálii:

TN.cz