povinná evakuace

Požáry v Kalifornii zničily už desítky domů! Plameny se šíří dál

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 27.10. 2019 20:42
Téma:

Kvůli rozsáhlým požárům v americké Kalifornii čeká přes devadesát tisíc lidí na pokyn k evakuaci, jelikož se plameny velmi rychle šíří a mohly by je ohrozit. Zatím požár zničil přes padesát domů a území o rozloze 26 tisíc hektarů.

Hasiči už několik dní bojují s plameny v oblasti Sonoma County na severu Kalifornie. Na příkazy k evakuaci čeká kolem devadesáti tisíc lidí. A nikdo by neměl pokyny ignorovat. "Bylo by opravdu sobecké zůstat doma a snažit se s tím bojovat," řekl deníku CBS News šerif Mark Essick. Ten také uvedl, že někteří lidé měli opustit své domovy do 16 hodin místního času.

 

Největší energetická společnost v Kalifornii, Pacific Gas & Electric, začala kolem páté hodiny odpoledne místního času vypínat elektřinu. Dopad to bude mít až na 940 tisíc domů. To je o devadesát tisíc lidí více, než se původně předpokládalo.

 

Plameny pohltily už 26 tisíc hektarů a zničily jednatřicet domů. Situace by se mohla ještě zhoršit, jelikož oblast zasáhne silný vítr o rychlosti 80 km/h. "Vítr se očekává kdekoli mezi 20. hodinou a půlnocí a ze všech zpráv je patrné, že bude extrémně silný," uvedl Brian Vitorelo z ministerstva lesnictví a požární ochrany.

 

 

Ve čtvrtek vypukl požár také v oblasti Santa Clarita blízko Los Angeles. Z domovů muselo odejít přes padesát tisíc lidí. Vrátit se mohli až v pátek večer. Další oheň poblíž Geyserville v Sonoma County se hasičům podařilo uhasit. Plameny však zničily 49 budov, z toho jednadvacet rodinných domů.


Podívejte se na záběry požárů v Kalifornii:

Související témata:
TN.cz