kybernetická hrozba

POZOR: Další vyděračský virus napadá počítače po celém světě

Hacker
Zdroj: Profimedia
Téma:

Svět čelí další vlně kybernetických útoků. Výrazně se útok podepsal na Ukrajině, zasaženy byly například vládní počítače, banky, firmy i letiště. Podle odborníků se jedná o podobný virus, který postihl ropnou společnost Rosneft, uvádí portál RT. Zatím není jasné, jestli se jedná o koordinovaný útok.

"Zdá se, že naše síť spadla. Tento obrázek ukazují všechny počítače v budově," zveřejnil na Facebooku v úterý odpoledne ukrajinský místopředseda vlády Pavlo Rozenko. Sdílel i fotografii, na které je vidět závada při spouštění počítače.

 

Bezpečnostní složky se útokem již zabývají. Kromě vládních institucí útokem utrpělo také hlavní letiště, kterému vypadl systém příletů a odletů. Na letový provoz to ale podle portálu RT mělo jen malý vliv, letadla i tak létají na čas. Útok se zaměřil i na soukromé společnosti.

 

Jedná se o podobný útok ransomwaru, který ochromil počítače v průběhu května. Virus zašifruje část dat, za která poté útočníci požadují výkupné obvykle v jedné z kryptoměn.

 

"Pokud vidíte tento text, pak vaše soubory nejsou nadále přístupné, protože byly zašifrovány. Pravděpodobně jste zaneprázdněni hledáním těchto souborů, ale neztrácejte čas. Nikdo nemůže vrátit soubory bez naší dešifrovací služby," zveřejnil portál Reuters část zprávy s odvoláním na ukrajinská média.

 

 

Stejná zpráva se měla objevit také napříč Evropou, výjimkou nejsou počítače společnosti Maerks v Rotterdamu, útok potvrdila také dánská přepravní společnost, francouzská firma Sain Gobain a také ohromný reklamní gigant WPP.

 

Společnosti pro obranu před kybernetickými útoky se nyní snaží zjistit, zda se jedná o podobný virus, jako byl WannaCry. Podle Reuters byl virus identifikován jako Petya, mělo by jít o malware, který vyřadí počítač tím, že zašifruje část harddisku. Následně výměnou za digitální klíč vyžaduje výkupné.

 

 

Petya se podle odborníků pravděpodobně rozšíří i do USA následující den, kdy začnou lidé zapínat počítače. Ransomware se podle Reuters šíří takzvaným phishingem (do češtiny občas převáděno jako rhybaření). Jedná se o podvodnou techniku, jejímž pricnipem je typicky rozesílání e-mailových zpráv, které se snaží uživatele přimět zadat nějaké osobní údaje na falešné stránce, která bývá totožná s originálem.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

klma TN.cz