SZPI

POZOR! Doplněk stravy měl dětem pomoci, může jim vážně ublížit

Potravinářská inspekce zakázala doplněk stravy pro děti - Infants Dophilus
Zdroj: SZPI
Martin Klícha
Martin Klícha
4.9. 2020 15:39
Téma:

Inspektoři nařídili okamžité stažení doplňku stravy pro děti od čtyř měsíců. Ve výrobku byl nalezen alergen, na obalu o tom ale nebyla žádná zmínka. Jedná se o velmi nebezpečný výrobek pro osoby s alergií nebo intolerancí na mléčné bílkoviny.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) informovala o stažení doplňku stravy Infants Dophilus Plus (Probiotický komplex pro děti, doporučeno od 4. měsíce; 7 probiotických kultur, 6 miliard životaschopných bakterií v 1 g) v balení 20 g, datum použitelnosti do 15. 4. 2021, označení šarže: 50TC045, bez označení výrobce, země původu: Kanada.

 

"Analýza v akreditované laboratoři SZPI prokázala ve výrobku přítomnost alergenu mléčná bílkovina v množství 5412 miligramů na kilogram (mg/kg). Vzhledem k tomu, že na výrobku nebyla vyznačena přítomnost alergenu mléčná bílkovina, jedná se o potravinu nebezpečnou pro osoby s alergií nebo intolerancí na uvedený alergen," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

V potravině byla také prokázána přítomnost laktózy v množství 2500 mg/kg, na obalu bylo přitom napsáno, že potravina "neobsahuje mléčný cukr (laktózu)". Jedná se tak o zavádějící označení.

 

 

Potravinu vzhledem k přítomnosti alergenu, o němž není na obalu zmínka, nelze považovat za bezpečnou, SZPI nařídila prodejci – společnosti TAINEX, s. r. o., aby neprodleně stáhl nevyhovující šarži z trhu.

 

"Inspektoři výrobek odebrali při kontrole internetového prodeje na portálu www.tainex.cz. Dovozcem potraviny do ČR je dle informace uvedené na obalu společnost Pharma Agency, s.r.o. z Prahy," doplnil Kopřiva.

GALERIE: SZPI nařídila stažení doplňku stravy pro děti

1
/
3
Zdroj: SZPI
Potravinářská inspekce zakázala doplněk stravy pro děti - Infants Dophilus

TN.cz