Virová infekce

Pozor! Hackeři napadli miliony tabletů a telefonů s androidem

Android
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Téma:

Majitelé tabletů a chytrých telefonů s operačním systémem Android by měli zbystřit, zvlášť pokud v poslední době odkládali aktualizace. Podle expertů totiž 14 milionů přístrojů napadl nebezpečný virus.

Virus se jmenuje CopyCat (Napodobitel) a podle portálu cnet.com a expertů z firmy Check Point napadl především přístroje v Asii a severní Americe. Nelze ovšem vyloučit, že se šíří i po Evropě.

 

CopyCat se podle Googlu, který operační systém Android vyvíjí, nedá "chytit", pokud uživatelé nové hry nebo aplikace instalují přes oficiální Google obchod. Ten je totiž před podobnými útoky chráněný.


Pokud ovšem uživatelé instalátory stahují na jiných stránkách, může se stát, že si CopyCat stáhnou. Virus se totiž maskuje jako jiné aplikace. A když se do telefonu CopyCat dostane, začne se systémem šířit, stahuje další závadná data a postupně přístroj úplně ovládne.Cílem hackerů je vydělávat, CopyCat totiž "ukradne" výnosy z reklam, které se v napadených telefonech a tabletech přehrávají. Podle Check Pointu hackeři za pouhé dva měsíce vydělali asi 1,5 milionu dolarů (přibližně 35 milionů korun).

pez TN.cz