POKUTY ZA FRITOVÁNÍ

Inspektoři kontrolovali "okénka" s jídlem: Špína a přepálený tuk

Alena Zvěřinová
Alena Zvěřinová
Aktualizováno 20:24
10.2. 2021 14:19
Téma:

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vloni při kontrolách zjistila, že 7 z 38 kontrolovaných provozoven používalo ke smažení přepálený tuk. Ten obsahuje látky škodící lidskému zdraví. Odborníci připouštějí karcinogenní účinek.

Každá desátá restaurace nebo provozovna rychlého občerstvení smažila při kontrolách od 3. srpna do 13. listopadu 2020 potraviny ve špinavých nádobách se ztuhlými zbytky tuků.

 

A každé páté až šesté stravovací zařízení nevyměňovalo fritovací olej tak často, jak by mělo. Výsledkem je smažení potravin v nehygienických podmínkách a na tuku, který ohrožuje zdraví konzumentů možnými karcinogeny.

 

 

 

Opakovaným přepalováním se z tuku uvolňují toxické látky, u nichž se předpokládají karcinogenní účinky. Ti, kdo si oblíbili konzumaci třeba smažených hranolků například v pouličních prodejnách – hlavně školáci a studenti – proto riskují závažné onemocnění. Podobně jsou na tom lidé, kteří překonali rakovinu. Konzumací smažených výrobků z pochybných zdrojů riskují, že se rakovinné buňky znovu aktivují a vytvoří nežádoucí metastázy.

 

 

Kvůli uzavřeným restauracím vloni zkontrolovala inspekce zhruba o polovinu méně provozoven než v předcházejících letech. Ale podíl zjištěných prohřešků zůstává přibližně stejný.

 

„Kontrolovaným osobám, u kterých jsme zjistili porušení předpisů, inspektoři uložili, aby odstranily zjištěná pochybení. A zahájí s nimi správní řízení o uložení pokuty,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Podle zákona o potravinách a tabákových výrobcích mohou inspektoři uložit za uvedené přestupky pokuty až jeden milion korun.

 

V nynějším lockdownu se inspektoři zaměřují i na tzv. okénkový prodej jídel. "V některých případech porušení zákona o potravinách už byla zahájena správní řízení," konstatoval mluvčí potravinářské inspekce.

 

Už v roce 2017 zjistila SZPI chybné fritování. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

 

TN.cz